Nem mindig hátrány a pszichikai probléma

A pszichikai zavarok már régóta nemcsak hátránynak, inkább a kreativitás és a rendkívüli teljesítmények forrásának számítanak. Számos sikeres művész, feltaláló és vállalkozó példa erre.

Brahms, Mozart és Wagner a zeneszerzők közül. Rembrandt, van Gogh és Picasso a festők között. Goethe, Lessing és Schiller a költők körében. Kant és Nietzsche a filozófusok sorában: mind-mind kedélybetegségekkel küzdöttek, a feljegyzések szerint. Kevés nagy szellem akadt, akiben ne lett volna némi őrület - írja a Spiegel Online , az ókori filozófusra Senecára hivatkozva.

A vita persze azóta sem zárult le, és immár a kutatók is nagy odaadással vizsgálják a rendkívüli szellemi teljesítmények és a lelki problémák összefüggéseit. Különösen a kreatív gondolkodás, a rendkívüli termelékenység foglalkoztatja a tudósokat. Ezek sokszor "mániás epizódokhoz" kötődnek. Ahhoz, hogy valaki kilépjen a szokványos gondolkodás köréből, szakítania kell a konvenciókkal, és hagynia kell, hogy a gondolatai szabadon áramoljanak.

Persze ez nem azt jelenti, hogy minden mániás szakasz valami nagy gondolathoz vezet, még a különleges képességű embereknél sincs ez mindig így. Több német pszichiáter - köztük Hinderk Emrich, a hannoveri orvosi főiskola egyik vezetője - is azt a véleményt képviselte, hogy számos művész képtelen lenne dolgozni az effajta "paranormális képességek" nélkül.

A számítógépes korszakban megint más képességek értékelődtek fel. Ezek egy része korábban inkább különcségnek számított. Sok jó programozó például olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek az Asperger-szindrómát idézik fel a szakértőkben. Ez többek között a számok, a gépek iránti vonzódást jelenti, illetve a kényszeres ismétléseket. Ez általában a társadalmi, társas kapcsolatok iránti alacsonyfokú érdeklődéssel párosul.

Nem mindig hátrány a pszichikai probléma (Fotó: Europress)

Az internetet is részben ilyen embereknek találták ki: online kommunikációhoz nincs szükség a személyes találkozás "kínjaira". Éppen ezért sok internetes cég alapítója autisztikus vonásokat mutat. A Facebook-alapító Mark Zuckerbergről a Spiegel Online szerint sokan azt állítják, hogy Aspergerre utaló vonásokkal rendelkezik, és sokan nem tudják, hogy valójában figyel-e rájuk, amikor hozzá beszélnek, vagy sem.

Számos vállalkozó az írással és az olvasással is küszködött: ilyen volt a Spiegel szerint a Ford, az IBM, az Ikea és a General Electric alapítója, csakúgy, mint az Apple-alapító Steve Jobs vagy a brit milliárdos vállalkozó, Richard Branson .

Hogy ennek van-e köze a sikereikhez, azt nehéz megmondani. Elképzelhető, hogy az olvasási zavarokkal küzdők már az iskolában megtanulják, hogy másokra bízzanak bizonyos feladatokat, ami később a szervezésben segíti őket. Ám az is lehet, hogy jobban keresik a kihívásokat. Méghozzá azokat, ahol nem a szokványos módon lehet elérni a sikereket. (Aztán, amit úgyis meg kell csinálni, azt megcsinálják a többiek.)

A hiperaktivitást még nem diagnosztizálták, a német Hartmut Esslinger ezért kiskorában nyugodtan faraghatott, barkácsolhatott, méghozzá egész nap. Esslingerből végül ipari formatervező lett, és nem is akármilyen. Később ő tervezte az Apple komputereit, itt persze találkozhatott a cégalapító, olvasási zavarokkal küzdő Jobsszal is.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ezt az italt senkinek sem ajánlja a szívsebész – Már kis mennyiségben is növeli a vérnyomást
Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
citromos víz
Kiderült az igazság a citromos vízről – Így hat valójában a szervezetre
D-vitamin
Meglepő, melyik vitamin az emésztés rejtett támasza – Hiánya hamar panaszokat okoz
Azonnali hatállyal kivonták a forgalomból ezt a gyógyszert – a betegektől is visszakérik
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Derült, napos, száraz idő várható. Az északi, északkeleti szelet nagy területen kísérhetik élénk, főképp a Tiszántúlon erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 27 és 33 fok között várható. Késő estére általában 18 és 23 fok közé csökken a hőmérséklet. Gyenge hidegfront érkezik kedden, így a lehűlésre érzékenyek kellemetlenségeket tapasztalhatnak.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A horzsolásra hintőport kell szórni. Igaz vagy hamis? – Teszteld a sebkezelési tudásod! Bár egy kisebb sebet látszólag egyszerű ellátni, de könnyű hibázni is. Töltsd ki sebkezelési kvízünket, és derítsd ki, mennyire vagy tisztában az alapvető elsősegélynyújtási szabályokkal!
kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.