Legyen állami kézben a leszokás?

Egyetlen év alatt, amikor a holland kormány fedezte a dohányosok leszokását segítő tanácsadások és gyógyszerek költségét, tízszeresére ugrott a leszokás segítő forródrót hívóinak száma, és jelentősen visszaesett a dohányosok száma az országban.

Az Addiction című szaklapban megjelent eredmények azt sugallják, hogy több ember kezdi el a leszokás segítő programokat, ha a kormány vagy a biztosítók fizetik a kezeléseket és a gyógyszereket.

A kutatást vezető Marc Willemsen, a Maastrichti Egyetem professzora szerint a dohányosok a leszokáshoz szükséges segítség megszerzésekor valószínűleg akadálynak tekintik a költségeket, ezért ennek az akadálynak a megszüntetése arra ösztönözheti őket, hogy kezdeményezzék a segélykérő hívást. A szakértő úgy véli, ezzel a kormány azt bizonyítja a leszokással küzdő dohányosoknak, hogy odafigyelnek rájuk, és komolyan veszik azt, hogy egy súlyos függőség ellen küzdenek.

A holland kormány 2011 januárjában indította el azt a programot, melynek keretében ingyenes tanácsadást nyújtanak a leszokni vágyóknak. A kezelést végző szakembereket arra is bátorítják, hogy a terápia során szükség esetén nikotinpótló készítményeket és antidepresszánsokat is alkalmazzanak. A programot nagyszabású médiakampány vezette be, így a kezdeményezés az ország dohányosainak 80 százalékához eljutott. A kormány azonban mindössze egy év múlva politikai és gazdasági okokból leállította a programot.

Az egyetem kutatói kimutatták, hogy míg 2010-ben csak 848 dohányos kezdte meg az országos forródrót leszokássegítő programját, 2011-ben 9091 dohányos jelentkezett a programba. 2012 első négy és fél hónapjában már csak 151 dohányos jelentkezett, ami még a 2010-es számhoz (323) képest is jelentős visszaesésnek számít.

Kalkulátorunkkal kiszámolhatja, Ön eddig mennyit költött cigarettára! Willemsen arról számolt be, hogy a képviselők és az egészségügyi intézmények tiltakozása következtében a támogatási rendszert a jövő évtől visszaállítják. 2013-tól tehát Hollandiában várhatóan ismét az állam állja majd a leszokást segítő tanácsadások és gyógyszerek költségeit.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +13 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés, mellett hosszabb-rövidebb időre kisüthet a nap. Egyre többfelé, több hullámban alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Egy-egy intenzív, heves zivatar is előfordulhat. A délnyugati szelet élénk, főként a Dunántúlon és a Tiszántúlon erős lökések kísérik, zivatarok környezetében viharossá fokozódhat a szél. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. A héten várható időjárás-változás következményei már ma is érezhetőek lesznek. Kettősfronti hatás várható, amely a hideg- és a melegfrontra érzékenyek szervezetét egyaránt megterheli.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!