Ezek a jelek utalnak funkcionális alkoholizmusra

A rendszeres alkoholfogyasztást sokan nem tekintik betegségnek, bár kevesen tudják, hol van a határ, amelynek átlépése már az alkoholizmus előszobáját jelenti.

Amikor Chrissy Teigen modell tavaly nagy nyilvánosság előtt bevallotta, hogy felismerte magán a funkcionális alkoholizmus jeleit, sokan elgondolkodtak a saját szokásaikon. Vajon minek számít az a pár pohár bor egy stresszes munkanap után, vagy a barátokkal legurított sörök: még beleférnek, vagy ez már a funkcionális alkoholizmus? Ennek járt utána az Irish Examiner cikke.

funkcionális alkoholizmus
Mielőtt valaki eljut odáig, hogy segítséget kér, fel kell ismernie a problémát. Fotó: Getty Images

Tisztázzuk a fogalmat!

Funkcionális alkoholizmusról lehet beszélni, ha az illetővel látszólag minden rendben van, jó a munkája, szép a családja, de kezd kialakulni nála az alkoholfüggőség, noha saját maga esetleg nem is észleli, hogy milyen komoly mértékben. A környezete és ő is egy ideig elütheti a problémát azzal, hogy „semmi vész, csak egy kis gondja van az itallal”, ám a funkcionális alkoholista kialakult italozási szokásai már túlmutatnak ezen.

Az alkohol fogyasztása – kisebb vagy nagyobb mértékben – sokak életének rendszeres szereplője. Ennek ellenére számos tévhit él a köztudatban az alkoholfogyasztással kapcsolatban.

„Csak mert nem úgy nézünk ki, mint egy lecsúszott piás, még lehetünk alkoholisták” – magyarázta az Irish Examiner cikkében dr. Richard Piper, az Alcohol Change UK  alkoholizmus  ellen küzdő brit jótékonysági szervezet ügyvezetője. A külsőre és életvitelre vonatkozó sztereotípiák gátolhatják az alkoholizmus felismerését. Lehet, hogy valaki már a testi-lelki egészségét fenyegető mennyiségben fogyaszt alkoholt, ám mivel ránézésre nem fest az elcsépelt klisék szerinti alkoholistának, ezért sem ő, sem a környezete nem gondolja, hogy nagy a baj és segítséget kellene kérni. „Ilyenkor az embernek nem azt kell megkérdeznie önmagától, hogy alkoholista-e, hanem hogy örömét leli-e az ivásban” – hívta fel rá a figyelmet Piper.

Erről lehet felismerni a funkcionális alkoholistát

  • Sokat és féktelenül iszik.
  • Nemcsak akkor iszik, amikor társaságban van, hanem egymagában is.
  • A legkülönfélébb napszakokban iszik - néha még mondogatja is, hogy a világ túlfelén már este van.
  • Ha nincs alkohol, akkor nincs kedve társaságba menni sem, sőt, kifejezetten kerüli az olyan eseményeket, ahol nem lehet inni.
  • „Filmszakadásig” iszik, és másnap nem emlékszik a történtekre. Persze ez mással is előfordul élete során egy-két alkalommal, ám a funkcionális alkoholistával rendszeresen megesik.
  • Azzal indokolja az alkoholfogyasztást, hogy ez jutalom, vagy éppen megünnepel valamit.
  • Elbagatellizálja vagy elvicceli az alkoholfogyasztást, és megpróbálja könnyű problémának beállítani.
  • Szokatlan helyeken tart alkoholt, mintha rejtegetné, például a garázsban vagy az autóban.
  • Ha iszik, akkor agresszívvé, modortalanná és impulzívvá válik, amit később próbál megbánni.
  • Ha nem ihat valamilyen ok miatt, akkor ingerlékennyé és nyugtalanná válik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra