Szülés utáni depresszió: járvány idején még durvább

A koronavírus-járvány miatt sok várandós nő és újdonsült édesanya nem kapott mentálhigiénés segítséget. Pedig a szülés előtt és után nagyon fontos a szakértői támogatás, hogy megelőzhessük, illetve időben kezelhessük az esetlegesen felmerülő depressziót.

Minden ötödik kismamát érintenek perinatális mentális problémák. Így nevezik a terhesség alatt vagy a baba születését követő első évben jelentkező szorongást, depressziót vagy egyéb pszichés problémákat. Vezető pszichiáterek azonban most arra figyelmeztettek, hogy a koronavírus-járvány miatt, valamint az ellátás leterheltsége okán több ezer nő ilyen jellegű gondját hagyhatták figyelmen kívül.

szülés utáni depresszió, depresszió, szorongás, koronavírus, koronavírus-járvány
A járvány miatt sok anya nem kapott mentálhigiénés segítséget. Fotó: Getty Images

Szakértői segítség nélkül maradtak

A nőket nagyon komoly kihívások elé állította a koronavírus okozta rendkívüli helyzet. Az iskolák és óvodák bezárása, az otthoni munkavégzés, valamint a járvány okozta bizonytalanság és stressz miatt jelentősen romlott az érintettek mentális jóléte. Ennek ellenére Angliában a várandós nők harmada nem jutott mentálhigiénés segítséghez. Ez azt jelenti, hogy közel 16 ezer olyan kismama maradt szakértői támogatás nélkül, akinek egyébként nagy szüksége lett volna erre, például szorongás és depresszió miatt - számolt be róla a The Guardian. Mint írták, a jelenlegi becslések szerint a brit terhes nők és újdonsült édesanyák legalább 7 százaléka mentálhigiénés segítségre szorul, az ország egyes területein azonban a kezelésre szorulók mindössze 10 százaléka jut hozzá ténylegesen a szükséges ellátáshoz és támogatáshoz.

Egyik napról a másikra megszűnt a segítség

Szülés után ezek a legkellemetlenebb változások - kattintson!

A portálnak egy érintett, a 34 éves Leanne Howlett is beszélt személyes tapasztalatairól. A nő öt évvel ezelőtt, első gyermeke megszületése után már egyszer megküzdött a szülés utáni depresszióval , de a probléma a második baba érkezése után sem kerülte el. Az édesanyának szerencsére volt segítsége: rendszeresen találkozott pszichológusával, a védőnő pedig hetente meglátogatta őt. Aztán berobbant a koronavírus-járvány, így a személyes találkozások helyét egyik napról a másikra átvették a telefonhívások. Csakhogy telefonon nem olyan egyszerű megvitatni a nehéz kérdéseket, például az öngyilkossági gondolatokat - mondta Leanne.

A nő emellett családtagjai és barátai támogatását is elvesztette, ráadásul idősebb gyermeke sem tudott már óvodába járni. Az anya ezért hirtelen igazán egyedül érezte magát, semmi nem volt ugyanaz, mint a járvány előtt. Leanne saját bevallása szerint már amiatt is aggódik, hogy a mentálhigiéniés szakemberek talán sosem térnek vissza a személyes találkozásokhoz, így még az eddigieknél is kevesebben juthatnak segítséghez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra