Fény derült a mélyalvás titkára
A mélyalvás egy ősi, helyreállító erővel bír, amely révén kitakarítja az agyat - állapították meg az amerikai Északnyugati Egyetem kutatói ecetmuslicák agyi aktivitását és viselkedését tanulmányozva.
Alig két perc alatt bárki képes lehet elaludni, ha az amerikai hadsereg relaxációs technikáját alkalmazza. Részletek itt.
A szakemberek egy olyan mélyalvási fázist vizsgáltak az ecetmuslicáknál, amely hasonlít az embereknél megfigyelhető mély, lassú hullámú alváshoz. Vizsgálataik során megállapították, hogy ebben az alvási szakaszban a rovarok folyamatosan kinyújtják, majd visszahúzzák a szívókájukat. "Ez a pumpáló mozgás valószínűleg folyadékokat juttat a szervhez, amely a vesék megfelelője a muslicáknál" - magyarázta Ravi Allada, az egyetem professzora, a Science Advances című folyóiratban publikált tanulmány egyik szerzője. "Tanulmányunk szerint ez elősegíti a felesleg eltakarítását és a sérülések regenerálódását" - tette hozzá.

Amikor a kutatók megzavarták a muslicák mélyalvását, a rovarok kevésbé tudták kitakarítani szervezetükből a beléjük fecskendezett nem megemészthető festékanyagot, egyszersmind fogékonyabbá váltak a sérülésekre. Allada szerint a tanulmány közelebb visz annak megértéséhez, hogy miért van szüksége minden organizmusnak alvásra.
Minden állat, különösen a vadon élők, rendkívül sebezhetőek, amikor alszanak. A tanulmányok azonban egyre inkább azt mutatják, hogy az alvás jótékony hatásai, köztük a kulcsfontosságú takarítás, ellensúlyozzák ezt a sebezhetőséget. "Megállapításunk, miszerint a mélyalvás szerepet játszik az agy kitakarításában az ecetmuslicáknál, azt jelzi, hogy evolúciósan rögzült, alapfunkciója az alvásnak" - húzták alá a kutatók.