A korai kelés így hat a szervezetünkre

A korán és a későn kelők egészségi állapotát is vizsgálták egy tanulmányban, és kiderült: a pacsirták jóval egészségesebbek, mint a baglyok.

Alvási szokásai szerint kétfajta embertípust különböztetünk meg: a pacsirtatípusúak korán kerülnek ágyba, és korán ki is kelnek belőle reggelente, míg a bagolytípusúak jobban bírják az éjszakázást, cserébe viszont a reggelük is később kezdődik. Egy közelmúltban végzett kutatásban arra voltak kíváncsiak, hogy alvásciklusunk milyen módon befolyásolja egészségi állapotunkat. Mint kiderült, a későn fekvők körében jelentősen nő bizonyos betegségek előfordulásának esélye.

Mi a szociális jetlag? Akik inkább éjszaka érzik jól magukat, rettentő rosszul viselik, hogy minden reggel nyolcra dolgozni kell menniük. Mit lehet tenni ebben az esetben? Kattintson a válaszért!

Veszélyes a szociális jetlag

A munkabeosztást a legtöbb cégnél a pacsirtatípusú emberek alvási szokásaihoz igazítják, a 7 vagy 8 órás kezdés miatt a dolgozóknak már hat óra előtt talpon kell lenniük. Emiatt a "baglyokat" a hét végéig kimeríti az alváshiány, amelyet szombaton és vasárnap kompenzálnának. A hétköznapokon tehát teljesen más időpontban fekszenek és kelnek, mint a szabadnapokon, ez pedig megzavarja a bioritmusukat, és az úgynevezett szociális jetlag nevű jelenséget eredményezi. Minél nagyobb ez az eltérés a pihenési időkben, annál nagyobb a valószínűsége bizonyos szív- és anyagcsere-betegségek kialakulásának - magyarázta Till Roenneberg, a müncheni Ludwig-Maximilian Orvosi Pszichológia Intézet kronobiológia professzora.

Egyeseknek könnyebben megy az ébredés reggel, míg mások jobban küzdenek vele
Egyeseknek könnyebben megy az ébredés reggel, míg mások jobban küzdenek vele

Ugyanolyan káros lehet, ha a későn fekvőket korán kirángatják az ágyból, mint amikor a korán kelőket késő estig dolgoztatják. A szakember szerint viszont az sem megoldás, ha a hétvégén is korán felkeltjük magunkat, és nem hagyunk több időt a pihenésre. Az alvási fázis ugyanis nem csak egy szokás, amelyet fel lehet venni - génjeinkbe van kódolva, hogy mikor feküdnénk és mikor ébrednénk - magyarázta a professzor. Biológiai óránkat nagyjából 50 százalékban a genetikai háttér "időzíti", a másik felét pedig a szokások és az életkor befolyásolja. Minél idősebbek vagyunk, annál korábban ébredünk fel reggel, és össz-alvásigényünk is csökken.

A kutató azt javasolja inkább, hogy alvásciklusunkat a szemünket érő fény szabályozásával finomhangoljuk. Ha napközben sok természetes fény ér minket, este viszont csökkentjük a mértékét (vagyis lefekvés előtt nem nézegetjük a tévét, a laptopot vagy a telefon kijelzőjét ), akkor korábban leszünk álmosak. A professzor szerint az is fontos lenne, hogy a munkahelyek rugalmasabban kezeljék a dolgozók munkaidejének beosztását. Egy bagolytípusú munkavállaló ugyanis sokkal hatékonyabban dolgozik, ha belső órájának megfelelően fekhet és kelhet.

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben az előrejelzések alapján hidegfront okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra