Mi az az ünnepiszív-szindróma?

Az év ezen szakában sokan azt tapasztalják, hogy jobban megviseli őket az alkohol, mint máskor: egyenesen heves szívdobogást, légszomjat tapasztalnak, esetleg el is ájulnak.

Ugyan nem egy hivatalos diagnózisról van szó, de az év végi összejövetelek alatt mi is átélhetjük (közvetlenül vagy közvetve) az ünnepiszív-szindrómát. "Megfigyeltük, hogy azok az emberek, akik sokat isznak, végül erős szívdobogással vagy szívritmuszavarral kerülnek kórházba, amelyet gyakran pitvarfibrilláció okoz" - magyarázta Dr. Regina S. Cruz kardiológus a Health.comnak.

Ahogy azt korábban írtuk, szívünk két pitvarból és két kamrából áll. Ha nem a szokásos úton jut el az ingerület a jobb pitvarban lévő sinus csomóból a kamrák felé, akkor különböző ritmuszavarok alakulhatnak ki. Ennek egy speciális formája a pitvarfibrilláció, amikor a pitvarokon belül több szabálytalan ingerületfront kering, és mivel mindig talál olyan területet, mely éppen ingerelhető állapotban van, a sok kis mikro-körforgás alakjukat állandóan változtató ördögi körökként folyamatosan fenntarthatják a ritmuszavart. Ez az ingerületkáosz a pitvarban 350-600/perc körüli összehúzódási gyakoriságot eredményez. Az ilyen gyors, szabálytalan mozgás leginkább remegéshez hasonlít, ezért is hívják a ritmuszavart más néven pitvari remegésnek.

Az elnevezés az 1970-es évekre nyúlik vissza, egy orvos alkotta meg, hogy leírja az egyébként egészséges betegek tömegét, akik az ünnepek környékén szívritmuszavart tapasztaltak a nagyobb ivászatok után. Ennek ellenére az állapot nem korlátozódik az ünnepi alkalmakra. "Bármikor előfordulhat, amikor valaki túl sok alkoholt fogyaszt" - mondta Dr. Druz.

Valószínűleg a megszokottnál több alkohol fogyasztása, a stressz és a dehidratáció kombinációja áll mögötte. Azzal is összefügghet, hogy hogyan hat az alkohol a szív- és érrendszerre: több kutatás szerint is akadályozza a helyes működésben.

alkohol szívritmuszavar heves szívdobogás
Az ünnepek alatt is tartsunk mértéket. Fotó: 453169/Pixabay

Általában egyik pillanatról a másikra jelentkezik: az ember légszomjat, mellkasi fájdalmat, szédülést vagy erős szívdobogást érezhet. Van, aki megszédül, vagy akár el is ájul.

Mit lehet ilyenkor tenni?

Dr. Druz szerint az érintett egyedi helyzetétől és a szívelégtelenség kockázati tényezőitől függ, hogy mit is kell tenni ilyen helyzetben. Akinek volt már korábban szívproblémája, annak érdemes minél előbb orvoshoz fordulnia. Ha pedig a mellkasi fájdalom 20 percnél tovább tart, szintén jobb segítséget kérni, akár elmenni a legközelebbi sürgősségi osztályra.

A legtöbb esetben ugyanakkor a szívritmus magától helyreáll, ha abbahagyjuk az alkoholizálást. Ennek ellenére nem árt kivizsgáltatnunk magunkat, ha úgy érezzük, hogy nem tett jót az ivás a szívünknek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +33 °C
Minimum: +15 °C

Nagyrészt felhőtlen, zavartalanul napos, csapadékmentes időre van kilátás. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de az Észak-Dunántúlon időnként megélénkül, az északnyugati határnál néhol megerősödik a déli szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 30, 35 fok között várható. Fronthatás nem várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra