A trombózis legveszélyesebb szövődményei

A mélyvénás trombózis a fokozott véralvadás miatt keletkező vérrögöktől alakul ki, amely lábdagadással, kékes-lilás elszíneződéssel és fájdalommal járhat. Az állapot akut ellátása kórházi beavatkozást igényel, ezt követően pedig fontos, hogy a beteg pontosan kövesse az orvos utasításait, mert úgy jó eséllyel elkerülhetőek a szövődmények.

A trombózis lehetséges szövődményeiről és azok megelőzéséről Prof. Blaskó György , a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája beszél.

Tüdőembólia

A mélyvénás trombózis legtöbbször az alsó lábszárban alakul ki. Ha a vérrög egésze vagy egy része leszakad, a tüdőbe kerülve tüdőembóliát okoz. Ez a trombózis legsúlyosabb rövidtávú szövődménye: akár életveszélyes is lehet, attól függően, hogy a tüdő melyik artériáját és milyen mértékben zárta el a vérrög. A vérrög oldásával, műtéttel, illetve a végtag kímélésével jó eséllyel megelőzhető a probléma. Ha pedig valakinek még nincs mélyvénás trombózisa, ám a magas rizikójú csoportba tartozik, akkor véralvadásgátló terápiát ajánlanak a szakemberek.

trombózis, mélyvénás trombózis, visszér, ödéma, lábfájdalom, szövődmények, veszély
Ha nem megfelelően kezelik a trombózist, életveszélyes szövődmények alakulhatnak ki. Fotó: 123rf

Poszttrombotikus szindróma (PTS)

A mélyvénás trombózis hosszútávú szövődményei közé tartozik a poszttrombotikus szindróma is. Akkor alakul ki, ha a beteg nem kapja meg a megfelelő terápiát, és az INR - a véralvadás mérésére szolgáló egység - nem a megengedett 2-3-as értékek között mozog. Így a trombózist követő 5-8 éven belül nagy eséllyel fellép a PTS, amely ödémával, visszerekkel, fájdalommal és érzészavarral jár. A PTS jelentősen megnöveli egy újabb trombózis kockázatát, és a rossz vénás keringés miatt akár fekély is képződhet. Hogy ez elkerülhető legyen, a trombózis okának megszűntetése és a keringés helyreállítása a legfontosabb. A szövődmény megelőzésében nagy szerepe van még a meghatározott ideig tartó kompressziós terápiának, az egészséges életmódnak, a fogyásnak (ha szükséges), valamint személyre szabott véralvadásgátló kezelésnek - ismerteti a szakember.

Krónikus pulmonális hipertenzió

Jellemző tünetei:

  • nehézlégzés
  • szédülés, ájulás
  • fáradékonyság
  • elkékült ajkak
  • boka körüli ödéma
  • hasban felszaporodó víz
  • A krónikus pulmonális hipertenzió a fentieknél jóval ritkább szövődmény, ám annál veszélyesebb. Elsősorban a tüdőembólia késői szövődménye is lehet. A pulmonális hipertenzió lényegében a kis vérkör magas vérnyomása. A tüdő artériái a fokozott igénybevételtől egy idő után megvastagszanak és beszűkülnek, ennek kompenzálásaként pedig a szív is fokozott munkára kényszerül. Így előbb-utóbb a szív károsodása is fellép. A tünetek fokozatosan romlanak, és általában halállal végződik az állapot. Hatékony gyógyszeres kezelése még nincs. A végállapot megelőzésére tüdőtranszplantáció indokolt.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Anafilaxiás reakció gyakori okai

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +17 °C
    Minimum: +2 °C

    Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra