Hogyan néz ki a gyógyult császáros heg?

Minden császármetszésen átesett nő bízik benne, hogy a műtét helyén keletkező seb problémamentesen és gyorsan gyógyul, a hátramaradó heg pedig szinte láthatatlan lesz. A regenerálódás azonban nem mindenkinél zajlik ugyanúgy, ahogy a császáros heg sem lesz ugyanolyan.

A terhesség kihordása, a szülés lefolyása, a későbbiekben pedig a szervezet regenerálódása is egyénenként - alkattól és egyéb tényezőktől függően - változó lehet. A császármetszésen átesett kismamáknál a teljes gyógyulás idejét és fázisait jelentősen befolyásolja a műtét helyén hátramaradó seb, majd heg alakulása.

Mivel jár a császármetszés?

A 30-60 percig tartó műtét során vízszintesen vágják az alhasat, óvatosan széthúzzák a zsírszövetet és a hasizmokat, hogy viszonylag kíméletesen hozzáférhessenek a hasüreghez, majd az anyaméhhez, amelyeket szintén megnyitnak. A baba kiemelése, a méhlepény eltávolítása és a méh kitisztítása után visszafelé haladva gondosan helyreállítják - összevarrják - az egyes rétegeket, szöveteket. Mivel a császármetszés komoly hasi műtét, időre van szükség az érintett területek regenerálódásához.

császármetszés heg műtét hasi műtét szülés
A heg a műtét után fél-egy évig is piros maradhat. Fotó: Getty Images

Ilyen a seb a műtét utáni első pár napban

Szülész-nőgyógyászok szerint a császármetszés utáni 7-10 nap a legnehezebb, mert ekkor még friss a seb, és ilyenkor a legnagyobb a műtét utáni szövődmények kialakulásának - mint a láz, vagy a vágás környékét érintő gyulladás, esetleg vérzés - kockázata. A sebfertőzést elkerülendő, ebben az időszakban különösen fontos a körülbelül 12-15 hosszú vágás környékének gondos kezelése, tisztán tartása, a kötés gyakori cseréje és szárazon tartása.

Az első pár napban a műtét által érintett terület különösen érzékeny lehet: a seb húzódhat, éghet, de az sem ritka, hogy a varrás környékén, esetleg a sebszéleknél fájdalmas duzzanat keletkezik, esetleg látványosan és természetellenesen kipirosodik a bőr. (Az első időszakban gyakori a pirosas, lilás, kékes elszíneződés.) Esetenként gennyes váladék szivároghat a sebből. Mivel ezek mindegyike fertőzésveszéllyel , vagy komolyabb szövődmények kialakulásával is járhat, észlelésük után haladéktalanul érdemes konzultálni a kezelőorvossal. Tíz nap után kiszedik a - bőrben futó, heg két végén csomókat képző - varratokat, és megkezdődik a regenerálódás újabb szakasza.

Milyen a gyógyult császáros heg?

A gyermekágyas időszak minden szülésen átesett nőnél - attól függetlenül, hogy hüvelyi, vagy műtéti úton hozta világra gyermekét - hivatalosan hat hétig, az ezt az időszakot lezáró orvosi kontrollvizsgálatig tart. Van, aki pár hét alatt teljesen visszanyeri erejét, és szervezete gyorsan alkalmazkodik az új helyzethez, kiheveri a szülés okozta fáradtságot, stresszt, és esetleges sérüléseket, másoknál viszont tovább tart a gyógyulás. Hat hét alatt nagyjából mindenkinek begyógyul a császármetszés helyén keletkezett sebe, ám változó, hogy kinél mi marad hátra.

Meddig tart a felépülés? Ahogy minden nő másképp viseli a terhességet, úgy a felépülési időszak hossza és milyensége is egyénenként változik. Szülész-nőgyógyászok szerint összességében nem feltétlenül kell hosszabb regenerálódásra számítani császármetszés után, mint a hüvelyi szülést követően.
Kattintson a részletekért!

Természetes jelenség, hogy a császármetszést követően a seb környéke pirosas, lilás, kékes színben játszik, a varrással járó "húzás-vonás" miatt véraláfutások is keletkezhetnek. A seb, a későbbiekben pedig a heg felszíne is változó lehet: előfordulhat, hogy bizonyos része "hurkás", duzzadt, csomós lesz. Ezek a kellemetlenségek általában pár hét alatt javulnak, elmúlnak, felszívódnak. Jó esetben a műtét után néhány héttel már csak a vöröses heg látszik, a környező szövetek pedig elkezdenek érezhetően regenerálódni. Van, akinél idővel a heg hófehér lesz, és olyan vékony, hogy szinte láthatatlan vonalként simul a bőrbe, másoknál vastagabb, szélesebb és jól látható marad.

Előfordulhat azonban, hogy a heg a császármetszés után fél, vagy akár egy évig is halványpiros marad, ami az érintettek egy részét elkeseríti. De az esztétikum csak az érem egyik oldala: nem ritka, hogy a heg környéke - a bőr és az idegek - hosszabb távon érzéketlen marad, vagy egyenetlenül gyógyul. Ezek a tünetek általában lassan múlnak, ezért érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, mi okozhatja a késleltetett regenerálódást.

Mi is tehetünk a szép hegért!

A sebgyógyulás felgyorsításában és a hegképződés csökkentésében segíthetnek az egyre szélesebb körben használt sebkezelő krémek. Ezek amelyek amellett, hogy gyulladáscsökkentő hatásúak, és ezzel hozzájárulnak a duzzanatok gyors lelohasztásához, a heg színének elhalványításában is szerepet játszanak.

Magyarországon egyre több anya ad életet gyermekének műtéti úton. Míg 2016-ban az Eurostat adatai szerint a várandós magyar nők 37,3 százaléka esett át császármetszésen - és ezzel az uniós élmezőnybe tartozunk -, addig ez az arány 2019-ben már 42 százalék felett járt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra