Applikáció, amely megmondja, mikor vidd kórházba a gyereket

A legtöbb szülőnek nehézséget okoz, hogy eldöntse, gyermekeik betegsége vagy balesete – például égési sérülés, állati harapás vagy rovarcsípés – esetén mikor kell elindulniuk a kórházba vagy az ügyeletre, illetve jellemzően azt sem tudják fejből, hogy az egyes észlelt tüneteket hogyan enyhíthetik otthon. Mutatjuk, hogy az internetes öndiagnosztizálással és a rémtörténetek olvasgatásával ellentétben mi az, ami valóban segíthet ilyenkor.

Ingyenesen letölthető, tünetellenőrző applikációt készített a Semmelweis Egyetem. A „Semmelweis HELP” elnevezésű applikáció, illetve a hozzá kapcsolódó weboldal óriási segítséget jelenthet a szülőknek. „A hazai szinten egyedülálló fejlesztés az egyetem gyermekorvosai és kommunikációs szakemberei által létrehozott tudásbázison alapul, amely több mint 220 gyermekbetegséget tartalmaz” – olvasható az intézmény közleményében. Mint írták, az alkalmazáson két éven át dolgoztak, most pedig már le is tölthető az AppStore-ból és a Play Áruházból is – teljesen ingyenesen –, illetve ezen a weboldalon is elérhető. A fejlesztés egyetemi forrásból, és a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával valósult meg.

Semmelweis HELP
Részlet a Semmelweis HELP népszerűsítő videójából. Fotó: MTI/Lakatos Péter

Nem helyettesíti az orvost, de sokat segít

Az applikáció egy, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által validált eszköz. A másfél éves tervezést és fejlesztést egy fél éves tesztidőszak követte, amely során az egyetem orvosai, jogászai és kisgyermekes kollégái próbálták ki az alkalmazást. Fontos megemlíteni, hogy a rendszer nem mesterséges intelligencia alapú és nem ad diagnózist, tehát semmiképpen sem helyettesíti az orvos-beteg találkozást. Arra viszont jó, hogy megismerjük az egyes betegségekkel való tünetegyezés mértékét, illetve segíti a szülő döntését azzal kapcsolatban, hogy például elinduljon-e szombat éjjel a gyerekével az ügyeletre.

Az egészségünkkel kapcsolatosan a megfelelő helyről szerzett információ életet menthet” – jegyezte meg Kovács Eszter, a Semmelweis HELP ötletgazdája.
Kovács Eszter
Kovács Eszter ötletgazda és projektvezető. Fotó: MTI/Lakatos Péter

Mire használható pontosan az app?

Az alkalmazás a 18 év alatti korosztály elsősorban heveny tüneteinek ellenőrzésére használható. Az elsődleges cél az, hogy a beteg gyerekek megfelelő ellátást kapjanak. Az applikáció jelenleg több mint 220 betegség tüneteit tartalmazza, de ezt folyamatosan bővítik majd. Az applikáció emellett automatikusan tanácsokat is ad például a helyes lázcsillapításról, sebkötözésről vagy fájdalomcsillapítás módszereiről, ha úgy tapasztalja, hogy ezek a problémák fennállhatnak – ismertette dr. Krivácsy Péter, a Semmelweis HELP orvosszakmai vezetője, aki egyben a Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegellátó Osztályának vezetője is.

A közlemény kitért arra is, hogy a weboldalon egy tudástár is elérhető, amely ábécésorrendben sorolja fel a gyermekbetegségeket, betegségismertetővel, kezelési lehetőségekkel és tünetenyhítési tippekkel kiegészítve. A tervek szerint a jövőben az applikációt a felnőtt korosztály számára is kibővítik majd, például szülészet-nőgyógyászati információkkal – jegyezték meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Sok napsütésre számíthatunk a kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett. Csapadék nem várható. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon erős, egy-egy helyen viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra