Állami vagy magánegészségügy: vonzások és választások

Hosszú várólisták, tömött rendelők, az ellátással elégedetlen betegek - leginkább ezek jutnak eszünkbe az állami egészségügyről. Magánrendelőbe egyre többen megyünk, még ha fizetni is kell érte. Mikor, melyiket választjuk?

Általános vélemény, hogy az államilag finanszírozott egészségügy zömmel negatív jelzőkkel minősíthető: hajszolt orvosok, kimerült ápolók, hosszú és még annál is hosszabb várakozás, elavult felszerelés. S bár sokan választanák a magánrendelőket – s teszik is egyre többen –, ami még visszatarthatja a betegek egy részét ettől egyrészt az, hogy fizetik a társadalombiztosítást, így nem szívesen adnak ki a plusz pénzt az ellátásért, másrészt sokan nem tudják megfizetni a magánorvost.

Amikor az államit választjuk

Ugyanakkor vannak olyan ellátási területek és helyzetek, amikor szinte biztosan az állami egészségügyet vesszük igénybe. Ha például fel kell keresnünk az ügyeletet, el kell végeztetnünk valamilyen szűrővizsgálatot, védőoltást kapunk, életveszélyes állapot alakul ki, vagy rehabilitációs ellátásra szorulunk főleg az állami rendelőket, kórházakat keressük fel. Vannak olyan drága műtétek, kezelési eljárások – gondoljunk a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos kezelésekre, gyógyszerekre -, amikor saját zsebből nem tudjuk finanszírozni a gyógyulást, a társadalombiztosítást vesszük igénybe.

Magánrendelés: idő, felszerelés, kiszámíthatóság

Leginkább azokban az esetekben esik a választásunk a magánrendelőre, ha fontos, hogy előre meghatározott időben mehessünk orvoshoz, amikor nem mindegy, hogy egy egész napot, vagy csak 1-2 órát kell a vizsgálatra szánnunk – gondoljunk például a menedzserszűrésekre. Az állami rendszerben jellemzően hosszú várólisták vannak bizonyos vizsgálatok – főleg az ultrahang, a CT, s egyéb képalkotó diagnosztikus eljárások – elvégzésével kapcsolatban: ezt a várakozást is elkerülhetjük, ha hajlandóak vagyunk és tudunk pénzt áldozni ezekért. S bár azok az orvosok, akik a fizetős klinikákon, rendelőkben fogadják a pácienseiket, zömmel az állami rendszerben is dolgoznak, mégis többet tudnak nyújtani a magánszférában. Nem a szakértelemben, hanem a környezetben, a felszerelésben, az odafigyelésben. Ha például nőgyógyászhoz, andrológushoz, fogorvoshoz, pszichés gondokkal foglalkozó szakemberhez kell mennünk, még azok is inkább a magánorvost részesítik előnyben, akiknek kevésbé van lehetőségük a fizetős szolgáltatások igénybe vételére. Főleg ezek azok a területek, ahol nem csak az orvos szakmai tudása fontos, hanem a betegre szánt idő, a megnyugtató környezet, az intimitás is döntő a választásban.

Az orvos szakmai tudása, a betegre szánt idő, a megnyugtató környezet, az intimitás is döntő a választásban

Az is vonzóvá – de mindenképpen kiszámíthatóvá – teszi a magánklinikákat, hogy itt előre megállapított árlista alapján kell fizetnünk egy-egy vizsgálatért. Nem kell aggódni még azon is, hogy elég hálapénzt tettünk-e borítékba, a fizetős rendelésnél tiszta a helyzet.

Biztosítás és magánegészségügy

Néhány éve lehetőségünk van arra, hogy magánbiztosítást kössünk, több biztosító és több csomag közül válogathatunk. Egyre többen úgy gondolják, érdemes erre pénzt szánni, hisz sok előnnyel jár, ha rendelkezünk ilyen típusú biztosítással. Is. Mert a társadalombiztosítási díjat továbbra is fizetnünk kell, a plusz befizetéssel nem mentesülünk az államnak fizetett költség alól. Ám mindenképpen biztonságot ad az a tudat, hogy ha bajunk van, gyorsan, várakozás nélkül orvoshoz kerülünk, s ha kórházi ellátásra lenne szükség, akkor sem kell azon aggódni, melyik zsúfolt kórterembe kerülünk, ha egyáltalán van szabad ágy az adott intézményben. Az állami kórházak VIP szobákat tartanak fenn, ide kerülnek a magánbiztosítást fizető betegek.

Természetesen különböző biztosítások között is különbségek vannak: a befizetett összeg nagyságának arányában is változik, mit kapunk a pénzünkért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra