A női szívroham tünetei

A közhiedelemmel ellentétben szívinfarktus nem csak a férfiakat veszélyezteti, a szívbetegségek a nők körében is vezető haláloknak számítanak. Miért irányul mégis kevesebb figyelem a női szívinfarktusra? A tünetekről, kockázatokról és megelőzésről beszélt Dr. Seidner Judit kardiológus.

A szívroham tünetei

Nőknél a szívroham leggyakoribb tünete - akárcsak a férfiaknál - a mellkasi fájdalom. A nők ezt a fájdalmat másként írják le, mint a férfiak: feszülés, teltségérzet a mellkasban , és nem csak annak bal oldalán. Ám ezek a diszkomfort érzetek többnyire kevésbé hevesek, vagy kínzóak.

Nőknél sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy a szívroham mellkasi fájdalom nélkül következik be, ám a nyakban, állkapocsban, vállban, a hát felső részén vagy a hasban jelentkező diszkomfort érzet kíséri. Emellett a légszomj, a karok fájdalma, hányinger vagy hányás , izzadás, szédülés, szokatlan fáradtság árulkodó lehet - figyelmeztet a kardiológus.

Nem minden szívroham jár együtt mellkasi fájdalmakkal és izzadással. Amerikai egészségügyi kutatások szerint egyes szívrohamok "csendesen", olykor teljesen tünetmentesen jelentkeznek. Ennek tüneteiről és veszélyeiről az alábbi cikkünkben írtunk!

A fenti problémák sokkal finomabban jelentkeznek, éppen ezért kevésbé egyértelműek, mint a nyilvánvalóan erős, mellkasi fájdalmak. Sőt gyakrabban fordulnak elő, ha az illető éppen pihen vagy alszik.

Kockázati tényezők

A hagyományos rizikófaktorok közé tartoznak a koszorúér-betegségek - ezeket előidézheti a magas koleszterinszint , a magas vérnyomás és az elhízás. Az említett rizikófaktorok természetesen ugyanúgy befolyásolják mindkét nem egészségi állapotát, azonban vannak olyan tényezők, melyek nagyobb szerepet játszanak a nőknél kialakuló szívinfarktus esetében:

  • Cukorbetegség: diabéteszes nőknél nagyobb a kockázat a szívbetegségekre, mint a cukorbetegséggel élő férfiak esetében.
  • Mentális stressz és depresszió: a női szíveket szó szerint jobban érinti a stressz és a depresszió, mint a férfiakét. Ez az állapot megnehezíti az egészséges életmód folytatását, illetve az ajánlott kezelések betartását.
  • Dohányzás: itt is ugyanaz a helyzet, mint a cukorbetegségnél; a dohányzás szenvedélye nagyobb kockázati tényezőt jelent nők, mint férfiak számára.

Nők esetében a szívinfarktus sokkal enyhébb tünetekkel jelentkezhet
Nők esetében a szívinfarktus sokkal enyhébb tünetekkel jelentkezhet

  • Mozgás hiánya: a testmozgás hiánya az egyik legfontosabb kockázati tényező a szívbetegségek kialakulásában.
  • Változókor: a menopauza során fellépő alacsony ösztrogénszint hozzájárulhat a kisebb erekben kialakuló szív- és érrendszeri betegségekhez.
  • Terhességi komplikációk: a terhesség ideje alatt fellépő -átmenetinek vélt,terhességhez kapcsolódott - magas vérnyomás és cukorbetegség növelheti az anyáknál a későbbiekben az állandósult magas vérnyomás és cukorbetegség kialakulásának veszélyét, egyúttal a szívbetegségek kialakulását.

Dr. Seidner Judit fontosnak tartja megemlíteni, hogy nem csak az idősebb nőket fenyegeti a szívbetegségek kockázata. "Minden életkorban komolyan kell venni ezeket a betegségeket. Különösen azoknak, akiknek a családjában előfordult már szívbetegség. Nekik többszörösen oda kell figyelniük életmódjukra, szívük egészségére" - magyarázta a szakorvos.

A szívbetegségek megelőzése

Mit lehet tenni a szívbetegségek kockázatának csökkentéséért? Az egészséges életmód, a megfelelő étkezés és a rendszeres testmozgás kulcsfontosságú.

Dr. Seidner szerint az életmódbeli változások jelentősen csökkentik a szívbetegségek kockázatát, vagyis a cigaretta elhagyása, a rendszeres testmozgás, a megfelelő testsúly megtartása és az egészséges táplálkozás mindenképpen ide sorolható. Pékáruból fogyasszunk teljes kiőrlésűt, sokféle zöldséget és gyümölcsöt, alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékeket, sovány húsokat. Kerüljük a telített vagy transzzsírokat, a hozzáadott cukrot és a nagy mennyiségű sót. Természetesen rendkívül fontos az is, hogy az előírt gyógyszereket megfelelően szedje a páciens, ideértve a vérnyomás gyógyszereket, a vérhígítót, az aszpirint. A rizikófaktorok kordában tartásával megelőzhető a nagyobb baj.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra