7 tipp, hogy elkerüljük a kiszáradást a melegben

A nyári hőségben nemcsak a bőrvédelemre kell fokozottabban ügyelni, hanem a folyadékbevitelre is. A folyadékpótlás azért is fontos, mert már kétszázalékos folyadékvesztés esetén is csökken a fizikai és a szellemi teljesítőképesség. A verejtékkel só is távozik a szervezetből, a vérnyomás csökken, ez utóbbi pedig akár az agy, a vesék és a máj károsodásához is vezethet. Átlagos esetben napi 1,5-2 liter folyadékot kellene innunk, a szükséges mennyiség azonban kánikula esetén duplájára is növekedhet. Hogy elkerüljük a kiszáradást, összeszedtünk néhány hasznos tippet.

1. A napi folyadékszükséglet kielégítésére a legalkalmasabb a jó minőségű csapvíz és szénsavmentes ásványvíz, a gyümölcsökből és zöldségekből készült ivólevek (cukor hozzáadása nélkül, minél magasabb rosttartalommal), a gyümölcstea és a gyógytea (szintén cukor nélkül), de hozzájárulhatnak a folyadékpótláshoz a tej és a folyékony tejtermékek, a levesek, a főzelékek, a mártások is, akárcsak a lédús zöldségek és gyümölcsök.

Figyelem! Nagy mennyiségű ásványvízfogyasztás esetén az ásványi anyagok túlzott felhalmozódásának elkerülése érdekében az alacsonyabb ásványianyag-tartalmú vizek fogyasztása javasolt, azaz az 500 mg ásványi anyag/1000 ml alatti vizeké. Ezeket is váltogassuk!

3. Az alkohol és a cukrozott üdítőitalok fokozzák a szomjúságot, ezért nem ajánlottak a folyadékszükséglet fedezésére.

4. Ha a melegben kávézunk vagy fekete teázunk, mindig igyunk rá egy pohár vizet is: ezek ugyanis koffeintartalmuk miatt vízhajtó hatásúak.

5. Ismerjük fel a kiszáradás tüneteit, melyek a következők: fejfájás, a koncentrálóképesség csökkenése, szomjúság. A szervezet a szomjúságot csak akkor jelzi, ha már két százalékosan ki vagyunk száradva. Ha még ekkor sem iszunk, hirtelen rosszul lehetünk, és akár kórházba is kerülhetünk!

6. A hirtelen fogyás is árulkodhat a folyadékvesztésről, különösen aktív tevékenység, sportolás során: ha fél kilogrammot fogytunk, az azt jelenti, hogy fél óra alatt fél liter folyadékot veszítettünk. Mindenképpen pótoljuk!

7. Az idősek és a kisebbek folyadékpótlására is fokozottan figyeljünk: a gyerekeket a játszótérre se engedjük egy palack innivaló nélkül, és mivel hajlamosak megfeledkezni az ivásról, kínáljuk őket gyakrabban!

+1: Jó tudni, hogy hőség idején a munkáltatónak is gondoskodnia kell munkavállalói biztonságáról, így védőital és a napfénytől védett munkaterület is megilleti a dolgozót.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de hajnalban az északnyugati, északi részeken már szakadozhat, csökkenhet a felhőzet. A csapadékzóna kelet, délkelet felé fokozatosan elhagyja az országot. Az északi szélvédett völgyekben párássá válhat a levegő. A délkeleti tájakon mérséklődik a légmozgás, majd hajnalban az Észak-Dunántúlon elkezd megélénkülni az északnyugati szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 2 és 7 fok között alakul, de a szélárnyékos, kevésbé felhős északi völgyekben 0 fok körüli értéket is mérhetünk. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra