Vérzékenység terhesen: aggódni kellene?

Még a terhesség előtt ki kell vizsgálni a gyanús eseteket, mert a várandósság alatt megváltoznak a véralvadási viszonyok.

A gyerekvállalás és a vérzékenység közötti kapcsolat legfontosabb tudnivalóit dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa foglalta össze.

Többféle eredetű és különböző súlyosságú vérzékenység létezik. Az öröklődő vérzékenységek közül a leggyakoribb a Von Willebrand-betegség , amelyet az azonos nevű alvadási faktor hiánya vagy csökkent működése hoz létre. Bár a leggyakoribb vérzékenységről van szó, megnyugtató, hogy 80 százalékban enyhe formájú.

A terhesség idejére a vérzékenység megszűnik
A terhesség idejére a vérzékenység megszűnik

Az enyhe és közepesen súlyos vérzékenység a terhességet nem befolyásolja, hiszen ez idő alatt a Willebrand-faktor aktivitása is megnövekszik, így gyakorlatilag a terhesség idejére a vérzékenység megszűnik. Ennek ellenére a vérzékenységre hajlamos kismamáknak nemcsak rendszeres nőgyógyászati kontrollra, hanem gyakori hematológus szakorvosi gondozásra is szükségük van.

Vérzékenység: több típusa van - részletek !

Sok esetben felderítetlen marad a vérzékenység problémája, van azonban néhány tünet, amely felhívja rá a figyelmet:

  • foghúzás után fellépő, sokáig tartó vérzés,
  • kék foltok jelennek meg a testen, minimális (észre sem vett) mechanikai behatásra,
  • ismétlődő orrvérzések,
  • erős menstruációs vérzés,
  • vashiányos vérszegénység,
  • vérzékenység előfordulása a családban.

Sokan ha tapasztalják is a tüneteket, mégsem fordulnak orvoshoz, pedig ha kezeltetnék a betegségüket, elkerülhető lenne az erős havivérzés okozta életminőség-romlás és a vashiány okozta fáradtság is.

A másik fontos indok a diagnózis időben tisztázására a műtéti beavatkozások és a szülés utáni vérzéses szövődmények kiiktatása. A diagnózis vérvételből és laboratóriumi vizsgálatból könnyen felállítható. "Fontos feladat a szakorvosi vizsgálat során a vérzékenységek elkülönítése, az alapbetegség diagnosztizálása, ugyanis mindegyik vérzékenységet más-más módon kell kezelni" - hangsúlyozza dr. Szélessy Zsuzsanna.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra