Váratlan hatással lehet a terhességre a felmelegedés

Az élet számos területére hatással van a klímaváltozás. Most már tudjuk: a fogantatás és a vetélés esélyeit is kedvezőtlenül befolyásolja.

A klímaváltozás életünk legtöbb területére kihat, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont egyik kutatója most a felmelegedés és a termékenység kapcsolatát vizsgálta. Meglepő eredményre jutott – tudatta az intézmény.

hőség, meleg, nyár, kánikula, terhes, állapotos, ventillátor
A hőhullámok nincsenek jó hatással a terhességre sem. Fotó: Getty Images

Kevesebb baba fogan meg egy hőhullám után

Azt már korábban is felvetették, hogy a globális felmelegedés a termékenységre is negatív hatással van. Hajdu Tamás most az 1980 utáni összes magyarországi születés, terhességmegszakítás és magzati halálozás adataiból számolt fogantatási rátákat, majd megvizsgálta, hogyan függenek össze ezek a hőmérséklettel.

A nyár a kismamák számára fokozott elővigyázatosságot igénylő időszak. Mutatjuk, a szakember szerint mi mindenre kell ilyenkor odafigyelniük.

Mint kiderült: a hőhullám után kettő-négy héttel esik vissza legerősebben a fogantatások száma. Egy olyan extrém időjárású hetet követően például, amikor az átlaghőmérséklet minden nap 25 °C feletti, közel hat százalékkal kevesebb terhesség indul, mint egy olyan hét után, amikor az átlaghőmérséklet minden nap 15 és 20 °C közötti. Ráadásul nemcsak a fogantatások esélyét csökkentik, hanem

a már folyamatban lévő terhességek kimenetelét is befolyásolják a hőhullámok. Ha ugyanis a terhesség első néhány hetében szokatlanul meleg az időjárás, akkor nő a korai vetélések száma is.

Bár a születések száma összességében csak kismértékben módosul, némiképp várható egyfajta átrendeződés. A nyári időszakban kevesebb terhesség fog kezdődni, de ezek nagy része nem „tűnik el”, csak későbbre tolódik, azaz a késő őszi-téli időszakban több fogantatás várható.

Ismerd meg te is 2024 Egészséghőseit: 
„Az egészségügyben dolgozni nem rutinmunka” – Majorné Bukor Edit, az Év Ápolója
„Nálunk a csapatmunka életet menthet” – Poroszkai Germán István, az Év Mentőse
„Segíthetek valamiben? Ezt túl ritkán kérdezik az egészségügyben.” – Plank Krisztina, az Év Orvosasszisztense
„Mindenkinek szüksége van egy segítő kézre időnként” – Csernák Krisztina, az Év Civil Egészséghőse

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.