Szomorúság és üresség nyaralás után – mutatjuk, mit tehetsz ilyenkor

Ahogy beköszönt az augusztus, meglegyint bennünket a nyár végének szele. Akkor is, ha még mindig sokáig van világos, és akkor is, ha még most is kánikula van. Valahogy az augusztusi estékben már ott lopakodik az ősz is, ráadásul a legtöbben a nyaralás és a nyári élmények után ürességérzetet, némi szomorúságot éreznek. Vajon miért alakul ki ez az érzés?

„Úgy gondolom, mindenképpen érdemes elfogadni azt az érzést, hogy ha valami jónak vége lesz, az szomorúságot, lehangoltságot kelthet bennünk, hiszen általában nem szeretnénk, hogy elmúljon a jó élmény. Ez különösen igaz olyan intenzív élmények esetén, mint például a nyaralás. Úgy pedig különösen nehéz a visszatérés, ha a hazaérkezés másnapján már dolgozni kell mennünk, hiszen ilyenkor túl nagy a kontraszt a két állapotunk, a nyaralós-pihenős és a hétköznapi-dolgozós között” – vázolta fel a problémát Pollák Éva pszichológus, a Mindwell Központ szakmai vezetője, aki néhány tanácsot is megfogalmazott a nyárvégi letargia leküzdéséhez.

fiatal nő a bőröndök melletti kanapén fekszik
A legtöbben a nyaralás és a nyári élmények után ürességérzetet, némi szomorúságot éreznek. Fotó: Getty Images

Hagyj időt az átállásra!

Ahogy a ráhangolódáshoz sem árt 1-2 nap átmenet, úgy az optimális az lenne, ha a lecsengéshez is hagyhatnánk némi időt. Ám még ha bele is fér a költségvetésbe, manapság a nyaralás sok családnál rövidebb ideig tart, úgyhogy nincs is igazán idő átkapcsolni, teljesen letenni a hétköznapi feszültségeinket.

Nemcsak a nyaralási üzemmódba álláshoz is kell idő, a hazatérésre is ajánlott már egy-két nappal előtte készülni. Például ide tartozik az is, hogy eldöntjük, kinek milyen szuvenírt viszünk haza” - javasolta a pszichológus.

Legyen miért várni a hazautat!

„Segíthet az is, hogy ha a hazafelé tartó útszakaszon is találunk valami érdekeset, ahol meg is állhatunk, további élményt gyűjthetünk be. És mindenképpen szuper, ha a hazatérésünkhöz is tudunk kötni valamilyen pozitív eseményt, például, hogy éppen megérik a barack a kertünkben, vagy utazás utánra tartogatunk egy régóta vágyott színházi vagy koncertélményt, amelyet szintén lehet várni” – tanácsolta a szakértő.

Pollák Éva kitért arra is, hogy a gyerekek sokkal rugalmasabbak, mint a felnőttek, így őket kevésbé szomorítja el a nyaralás vége – vagy legalábbis nem tart olyan sokáig a lehangoltság, amennyiben a szülők jó partnerek ebben. „A legtöbb gyerek szívesen tér haza a szobájába, a játékai közé, a nagyobbak pedig szívesen találkoznak újra a barátaikkal” – mutatott rá.

Miért hisszük, hogy a hazaút mindig gyorsabb?
Legyen szó akár egy kirándulásról, üzleti útról, vagy csupán a mindennapi munkába járásról, utólag gyakran érezhetjük azt, mintha az odaút több ideig tartott volna, mint a dolgunk végeztével hazatérni, noha az útvonal – és így a távolság is–- mindkét alkalommal azonos volt. A különös jelenség a tudomány előtt sem ismeretlen. Mutatjuk, mi lehet rá a magyarázat.

Idézd fel a jó emlékeket!

A mai digitalizált világban már jellemzően nagyon sok dokumentáció készül egy nyaralásról. Fotók és videók tömkelege, amelyet hazatérve elkezdhetünk rendszerezni – de úgy, hogy ez ne bánkódást okozzon, hanem utólagos örömet, hogy mindezt átélhettük. Sőt: már a hazaúton is beszélhetünk az élményeinkről, ez ugyanis segíti a feldolgozást, és előkészíti a megérkezést. Hazaérkezés után nézegessük gyakran az emlékbe hazahozott tárgyakat, illetve meséljünk minél többet az átélt élményeinkről elmesélni a családtagoknak, barátoknak.

Ne tervezd azonnal a következő utazást!

Ahogy hazaértek, sokan legszívesebben már tervezgetnék is a következő utazást, annyira a visszavágynak. A Mindwell szakértője szerint azonban ez nem annyira szerencsés.

Érdemes még egy kicsit »hatni« hagyni a nyaralás élményeit, azokat feldolgozni, valamint az otthonlét örömét is megélni, főleg, ha nem kell azonnal dolgozniuk a felnőtteknek. Fontos azt is átélni, hogy jó otthon lenni is, hiszen nem csak a nyaralás alatt érezheti jól magát együtt a család. Ugyanúgy lehet kártyázni, társasozni, együtt reggelizni, nagyokat beszélgetni – ezeket érdemes átmenteni az utazási élményekből otthonra is. Természetesen beszélhetünk arról, hogy jövőre is szeretnénk nyaralni, de a fókusz egyelőre maradjon a mostani nyáron, hiszen még tart, és bár már túl vagyunk a nyaraláson, de még van lehetőség lazítani, kikapcsolódni” – tette hozzá a pszichológus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: -1 °C

Túlnyomóan derült vagy fátyolfelhős lesz az ég, késő délelőttől északkeleten lehet átmenetileg vastagabb a felhőzet. Kora délelőttig ködfoltok előfordulhatnak. Csapadék nem lesz. Az északnyugati szelet az Észak-Dunántúlon időnként élénk lökések kísérik, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet jobbára 10 és 15 fok között alakul, de északkeleten ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Késő este -2, +7 fok valószínű. Most olyan összetett a légköri helyzet, hogy a hideg, és a melegfrontra érzékenyek szervezetét is megterhelheti az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra