Hordjunk-e bugyit éjszaka?

Egészségügyi szempontból az egészségesebb, ha hordunk bugyit éjszaka, vagy jobban járunk, ha a fehérneműs fiókban hagyjuk ezt a ruhadarabot?

Fontos a szellőztetés?

A leggyakrabban hangoztatott érv arra, miért ne viseljünk  alvás  közben bugyit az, hogy jobban szellőzik a szemérmünk. Azonban feltétlenül szükséges szellőztetnünk éjjel ezt a testtájékot? A Live Science orvos szakértőket kérdezett arról, hogy bugyiban vagy bugyi nélkül érdemes-e nyugovóra térnünk.

Dr. Alyssa Dweck, szülész-nőgyógyász, a New York állambeli Icahn Orvostudományi Egyetem szülész-nőgyógyászati klinikájának adjunktusa szerint a legtöbb nőnek nem muszáj teljesen fedetlen szeméremmel lefeküdnie, mert azzal, ha bugyit viselnek éjszaka, nem teszik ki magukat egészségügyi veszélyeknek.

Hordjunk bugyit éjszakára?
Bugyiban vagy anélkül menjünk aludni?

A bugyiviselés mellett szól az az érv is, hogy a bugyi nélkül alvók könnyebben megfázhatnak éjszaka, ha hűvösebbre fordul az idő. Ruhaviseléskor az a legkényelmesebb, ha a bőrfelületünknél a levegő hőmérséklete 30-35 fok, míg a relatív páratartalom 80 százalék alatti, amit a bugyi tud biztosítani. A hideg és a felfázás között pedig van kapcsolat, hiszen a hideg hatására a kis erek összeszűkülnek, ami miatt nehezebbé válik a szervezetbe bejutó kórokozók elleni védekezés. Természetesen ha viselünk pizsamát, vagy hálóinget éjszaka, az is melegíthet és védhet - amennyiben ez utóbbi alvás közben nem csúszik fel.

Van, akinek jobb bugyi nélkül

Azonban Dr. Alyssa Dweck elmondása szerint van a nőknek egy olyan csoportja, akik jobban járnak, ha fedetlenül hagyják a szeméremtájékukat éjszakára: akik vulvitisben, a külső nemi szervek gyulladásos betegségében szenvednek, illetve akiknek krónikus hüvelygyulladása van, azoknak jót tesz, ha bugyi nélkül alszanak. Ezek a nők ugyanis hajlamosabbak a különböző gombás fertőzésekre, viszketésre és irritációra, így esetükben jobb, ha hagyják szellőzni ezt a területet. A gombák és a baktériumok a sötét, nedves helyeken szaporodnak el a legkönnyebben, amelyhez az éjszakai fehérneműviselés ideális táptalaj lehet. Az ő számukra nappali viselésre éppen ezért érdemes légáteresztő, pamut alsóneműt választani.

Aki mégis a bugyi nélküli alvást választaná, annak még nagyobb hangsúlyt kell fektetnie a gyakori ágynemű- és pizsamacserére, illetve ezek magasabb hőfokon mosására. Ennek az oka, hogy a nők többségének van némi hüvelyváladéka, ami az ágyneműre, lepedőre, pizsamára kerül, ha mellőzik a bugyiviselést. A testnedveink mikroorganizmusokat is tartalmaznak, amelyek ha más testnyíláshoz vándorolnak, betegséget okozhatnak.

Ha szőrtelen, a bugyi nyújt védelmet

A bugyiviselést érdemes fontolóra venni akkor is, ha az intim tájékot teljesen szőrtelenítjük, hiszen a fertőzések kialakulását ez is elősegíti, mert az intim szőrzet a nemi szervek természetes védőköpenyéhez tartozik. A fanszőrzet és az alsónemű eltávolítja a testfelszíntől a mikroorganizmusokat tartalmazó testváladékot, hiszen nem hagyja folydogálni, pangani. A kórokozók, amelyek a bugyira kerültek, nem vándorolnak tovább, sőt ki is száradnak, így számuk a nemi szervek környékén nem éri el a betegség kiváltásához szükséges mennyiséget.

Milyen bugyi a legjobb éjszakára?

Az sem mindegy, milyen alsóneműt választunk az alváshoz, hiszen a sok műszálat tartalmazó bugyi alatt bepállik a szeméremtest, és ebben a nedves környezetben könnyebben megtelepednek a kórokozók. Hasonlóképp a szintetikus anyagból készült fehérneműk sem ideálisak az alváshoz, ahogy a tanga sem, amely nagyon kidörzsölheti a szeméremtestet. Alváshoz a legideálisabb a pamutból, esetleg más természetes anyagokból készült fehérnemű, a legkényelmesebb fazonok pedig a hagyományos, illetve a francia szabású bugyik.

A tanga ugyan divatos fehérnemű, ám ez a forma az, ami a legideálisabb a kórokozó "utaztatásához" a végbélnyílás és a hüvely között. Miért veszélyes egészségünkre a tanga? Kattintson!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra