A méhnyakrákszűrés eredményének értékelése

A méhnyakszűrés eredményét kétféle skálával értékelhetik. Az egyik a görög orvosról, George Papanicolauról elnevezett "P" skála, a másik a Bethesda szisztéma. Lássuk, miről is van szó.

A P-skála

A méhnyakrák különböző stádiumait a szűrés során levett kenetből tudják megállapítani és az eredményt kétféle rendszerrel értékelhetik.

A "P" a módszer feltalálójára, Papanicolau görög tudósra utal, ő volt az a citopatológus, aki elsőnként vizsgálta a méhnyak felszínéről levett sejtkenetet és értékelte a vizsgálatot. Az 1943-ban kipróbált, majd egyre több helyen bevezetett vizsgálatnak köszönhetően 50-70%-kal csökkent a méhnyakrák okozta halálozások száma. Ez a régi fajta citológiai felosztás volt a P1-től P5-ig használt jelölés típus, amely az alábbi jelentést hordozza magában:

P0: értékelhetetlen a kenet (túl véres, túlfestették, eltörött, nincs rajta sejt) azonnali ismétlés

P1: makulátlan kenet, csak élettani hámsejtek (ez elsősorban azoknál fordul elő, akik még nem élnek szexuális életet)

P2: élettani normál hámsejtek, plusz fehérvérsejtek (legtöbb szexuálisan aktív nő esetében ezt látjuk)

P3: normál hámsejtek mellett gyulladásos sejtek, HPV-fertőzésre utaló sejtek (daganatos sejtek nem láthatóak)

P4: daganatos sejtek láthatóak

P5: csak daganatos sejtek láthatóak

A Bethesda-skála

A napjainkban is leginkább alkalmazott jelölés a Bethesda skála (CIN 1, CIN 2, stb.) A Bethesda- (CIN) szisztémát azért találták ki 1989-ben, mert a pathológusok közelíteni akarták a citológiai diagnózisukat a későbbi esetleges szövettani eredményekhez. Egyben a Pap-tesztnél kétes citológiai lelet esetén (P3) a nőgyógyászt könnyebb terápiás döntésben segítették. A Bethesda-skála alapján az alábbi eredményt jelölheti meg a pathológus:

LSIL : enyhe fokú hámsejt eltérés

HSIL : súlyos fokú hámsejteltérés

CIN I : a rákmegelőző állapot legenyhébb formája

CIN II/III: a hám rákmegelőző állapotának középsúlyos és súlyos formája

CIN IV: invazív méhnyakrák

ASCUS : ismeretlen eredetű rendellenes hámsejtek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra