Új megoldás jöhet a memóriazavarokra

Az emlékek kialakulásában alapvető szerepet játszó idegpályát találtak a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének (KOKI) kutatói. A felfedezés új utakat nyithat a memóriaproblémák és a szorongásos betegségek kezelésében.

"Még ma sem teljesen világos, mi dönti el az agyban, hogy valamiből tartós emléknyom lesz vagy gyorsan elhalványul az idő múltával. A kelleténél tartósabb emléknyomok komoly problémákat okozhatnak: a szorongásos megbetegedések, illetve az úgynevezett poszttraumatikus stressz szindróma fontos jellemzője, hogy a betegeknek kórosan erős emlékeik alakulnak ki. Ezektől nem tudnak szabadulni, és vissza-visszatérve folyamatos stresszt váltanak ki náluk" - írja közleményében az MTA.

memória, memóriazavarok, memóriaproblémák, szorongásos betegségek, agyműködés,
Tudományos áttörés jöhet a memória rögzülésének megértésében. Fotó: 123rf

Nagy áttörés jöhet

A Nyiri Gábor által vezetett kutatócsoport új eredménye a memória rögzülésének megértésében hozhat tudományos áttörést. A kutatók ugyanis egy olyan idegpályát találtak kísérleti egerek agyában, amely az agy ősi - részben ösztönös érzéseket kezelő - részéből, az agytörzsből indul, és alapjaiban befolyásolja, hogy egy eseményt megjegyez-e az állat vagy sem.

Romló memória: mi állhat a háttérben? A válaszért kattintson ide!

Az agytörzsből induló, felszálló idegpályák általában evolúciósan igen jól megőrzött rendszerek, így jó eséllyel hasonló működésre lehet számítani az embernél is. A most felfedezett idegpálya számos különböző agyterülettől kap bemenetet, és ha emberben is sikerül igazolni a működését, akkor a memóriával és a stresszel kapcsolatos különféle megbetegedések kezelésében játszhat szerepet az új információ.

Az egyik legnagyobb egészségügyi teher

Az idegrendszeri megbetegedések az egyik legnagyobb egészségügyi terhet jelentik a társadalomra nézve. Ezért az agykutatásban világszinten egyre nagyobb ütemű verseny folyik a megfelelő gyógymódok kifejlesztéséhez alapot adó kutatási eredményekért. Az új felfedezés mintegy négyéves alapkutatási jellegű csapatmunka eredménye, amelynek létrejöttéhez a legmodernebb technológiák ötvözésére volt szükség - ismertette Nyiri Gábor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra