Megvan az emlékezet helye az agyban
Hol születik az emlékezet? - erre a kérdésre találták meg mintegy véletlenül a választ a Magyar Tudományos Akadémia és a Szegedi Tudományegyetem Lendület Oszcillatorikus Neuronhálózatok Kutatócsoportjának munkatársai.
A felfedezés szinte véletlen, mert a kutatócsoport fő profilja az epilepszia kutatása. Ennek keretében olyan agyterületeket próbáltak azonosítani és olyan sejtcsoportokat megtalálni, amelyek különösen ingerlékenyek, mert azt feltételezik, ezek a leginkább hajlamosak epilepsziás roham kialakítására - mondta Berényi Antal agykutató.
Találtak egy olyan sejtcsoportot a hippokampuszban, amelyet eddig alig vizsgáltak a kutatók. Ez a sejtcsoport az emléknyomokat a rövidtávú memóriából a hosszútávú memóriába "áttöltő" hullámritmusok keletkezésért felelős. Berényi Antal szerint érdekes elgondolkodni róla, hogy mi történne, ha az emléknyomok áttöltésének hatékonyságát növelni tudnák.
Az emlékezet működését kellene összehangolni a pedagógiai gyakorlatokkal - vetette fel az MTA Nemzeti Agykutatási programjának kutatócsoport vezetője. Szerinte még csak most kezdik megérteni a memória idegrendszeri hátterét. Részletek!
A kutatócsoport vezetője kiemelte, hogy továbbra sem tudni, miért indulnak ki ezek a ritmusok, de azt megállapították, hogy mely sejtcsoportok lépnek működésbe legelőször.
A felfedezés révén most már célzottan lehet kísérleteket végezni annak érdekében, hogy ezeket a sejttípusokat befolyásolják, és meg lehet próbálni megfejteni, mi szükséges ahhoz, hogy ezek a sejtek bekapcsoljanak - vélekedett Berényi Antal.
Forrás: InfoRádió