A homlok- vagy arcüreggyulladás kialakulását jellemzően megelőzi valamilyen felső légúti fertőzés. Az enyhébb tüneteket otthon is kezelhetjük – olvasható a Fül-orr-gége Központ közleményében.
A homloküreg-gyulladás jellemző tünetei
Az akut gyulladás jellegzetes, erős fájdalommal jár, amegy arcüreggyulladásban az arc és szem körüli lokalizálódik, és a felső fogsorba is kisugározhat, továbbá az érintett terület felett nyomásérzékenységről is beszámolnak az érintettek”
– magyarázta dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter.
A homloküreg-gyulladás pedig homloktáji és szemfájdalommal, illetve szintén nyomásérzékenységgel jár. Szövődmény esetén pedig akár a felső szemhéj duzzanatát is okozhatja. Előrehajláskor, a fej bólintásakor vagy köhögéskor felerősödhet a fájdalom, ilyenkor ugyanis a felgyülemlett váladék feszíti az üreget. A melléküregek gyulladását mindezek mellett bőséges – általában egyoldali – orrváladékozás is kíséri. Lázzal viszont csak ritkán jár együtt ez a probléma.
Mit tehetsz a minél gyorsabb javulásért otthon?
A szakértő szerint az alábbi házi praktikák segíthetnek abban, hogy minél előbb, illetve a lehető legkevesebb szövődménnyel ess túl az arc- vagy homloküreg-gyulladáson. A részleteket tartalmazó galéria megnyitásához kattints az alábbi képre!
„Hacsak nem alakul ki bakteriális fertőzés, az akut tünetek 7-10 napon belül enyhülnek, így magunktól semmiképp ne kezdjünk el otthon antibiotikumot alkalmazni! Ennek csak bakteriális felülfertőződés esetén, kizárólag szakorvosi javaslat alapján van indikációja. Amennyiben tüneteink nem mérséklődnek, illetve akár rosszabbodnak is, vagy a melléküreg-gyulladás újra és újra visszatér, akkor szükséges a fül-orr-gégésszel történő konzultáció, illetve a részletes kivizsgálás is” – emelte ki dr. Holpert Valéria.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images