A téli orrszárazság kezelése

A száraz orrnyálkahártya minden lélegzetvételnél feszítő érzése nemcsak kellemetlen, hanem számos egészségügyi problémához is vezethet. A panasz a téli időszakban igen gyakran jelentkezik, ezért érdemes tisztában lenni a kezelési lehetőségekkel.

Az orrszárazság leggyakoribb okai

Télen a fűtött lakások levegője meleg, száraz, ami az orrnyálkahártyát is könnyen kiszáríthatja. Nemcsak a hidratálása külső, hanem a belső hiánya is okozhat ugyanakkor orrszárazságot. Ha nem iszunk elegendő mennyiségű folyadékot, az orr váladéktermelő képessége is csökken.

Hogyan okozhat függőséget egy orrcsepp? Részletek itt.

A túlzásba vitt orrcsepp-használat gyakori kiváltó ok. A készítmények hatására az orrnyálkahártya erei összehúzódnak, a termelt váladék mennyisége csökken. Mindez kedvez nátha esetén, de az előírtnál gyakrabban vagy hosszabb ideig alkalmazva az orrcseppek az orrnyálkahártya duzzanatát, szárazságát okozhatják. Bizonyos gyógyszerek, például a nátha és az allergia kezelésében is használt dekongesztánsok vagy éppen az antihisztaminok szedése is száríthatja az orrnyálkahártyát.

Sok esetben a túlzásba vitt orrcsepphasználat váltja ki az orrszárazságot
Sok esetben a túlzásba vitt orrcsepp-használat váltja ki az orrszárazságot

Az orrszárazság bizonyos betegségek kísérőtüneteként is jelentkezhet: a Sjögren-szindróma autoimmun betegség, amely általános nyálkahártya-szárazságot okoz például a szájban, a szemekben és az orrban is. A száraz orr önmagában is okozhat orrvérzéseket, ha azonban ezek az epizódok gyakran ismétlődnek, feltétlenül ellenőriztetni kell a vérnyomást, mert a tünetek magasvérnyomás-betegség jelei is lehetnek. Nőknél hormonális változások hatására is jelentkezhet a nyálkahártya szárazsága. A menopauza egyéb tüneteivel együtt jelentkező orrszárazság esetén gondolni kell erre a lehetőségre is.

Diagnózis és kezelés

Tartós orrszárazság esetén szükségessé válik a fül-orr-gégészeti vizsgálat az egyéb lehetséges betegségek kizárásának érdekében - mutatott rá dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gégeközpont allergológus, fül-orr-gégész orvosa. A vizsgálat előtt érdemes átgondolni a közelmúltban átmenetileg vagy folyamatosan szedett gyógyszereket, a lezajlott betegségeket és egyéb panaszokat. A kezelés a vizsgálat eredményeinek függvényében, egyénre szabottan kezdődhet meg.

Általánosságban elmondható, hogy a panaszok kezelésében fontos a megfelelő folyadékpótlás, amely legalább 1,5-2 liter folyadékot jelent naponta. Az alkohol és a koffein vízhajtó hatású, ezért ezek fogyasztását érdemes minimálisra csökkenteni. A beltéri levegő páratartalmának növeléséhez beszerezhetünk párásító készüléket, de ennek hiányában a fűtőtestekre helyezett, vízzel teli edény is jó szolgálatot tehet.

Tengervizes orrspray naponta több alkalommal is mellékhatások nélkül használható az orrnyálkahártya hidratálására. Az orrmosás nemcsak a panaszok enyhítésében hasznos, hanem segítségével megtisztíthatjuk az orrüreget is a kórokozóktól, szennyeződésektől. Fontos, hogy orrmosáshoz csak külön erre a célra kifejlesztett készüléket és fiziológiás sóoldatot használjunk. Érdemes számba venni a rendszeresen szedett gyógyszereket is, amennyiben pedig akad köztük olyan, amely mellékhatásként orrszárazságot okozhat, konzultáljunk kezelőorvosunkkal egy esetleges készítménycseréről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra