Lumbágóval, azaz hirtelen fellépő derékfájással szinte mindenki találkozik élete során. Van, aki már 30 éves kora körül megtapasztalja, az életkor előrehaladtával pedig egyre nagyobb eséllyel fordul elő a probléma. Lumbágó esetén jellemzően az utolsó ágyéki csigolya és a keresztcsont kapcsolódásánál, aszimmetrikusan érezzük a fájdalmat, általában tompán. Ugyanakkor akár élesen kisugározhat a farizmokba, a csípőbe vagy a lábakba is – olvasható a The Advanced Spine Center oldalán.
Ahogy a Cleveland Clinic írja, mindez tartásproblémákhoz is vezethet, mivel az érintettek inkább kissé görbén tartják a felsőtestüket, hogy elkerüljék a fájdalmat. Merevséggel is járhat a probléma: például ülés után nehezen megy a felállás, szükség lehet nyújtásra vagy némi sétára is. A mozgási tartomány is beszűkülhet.
Fontos, hogy orvos is megvizsgáljon ilyenkor, mert olyan betegségek is lehetnek mögötte, mint a csigolyák közötti ízületek kopása, vagy a csigolyák csontritkulása (utóbbi főleg idősebb nőknél). Ezekben az esetekben az alapprobléma kezelése is szükséges ahhoz, hogy a lumbágóval járó fájdalom enyhüljön. A szakemberek általában valamilyen képalkotó vizsgálatot kérnek, röntgent, CT-t vagy MR-t, hogy kiderüljön a fájdalom oka.
Több módszer segíthet
Ha nincs egyéb egészségügyi panasz a fájdalmon kívül, akkor többféle módszer segíthet azt enyhíteni. Egyes esetekben ízületi injekciós terápiára van szükség, amikor közvetlenül a fájdalmas ízületek köré fecskendezik be a fájdalomcsillapító készítményeket. Ez rövid időn belül a fájdalom enyhüléséhez vezet.
Van, akinek gyógytornára van szüksége, amivel tartós javulás érhető el. Általa ugyanis megerősödnek és rugalmasabbá válnak az izmok, valamint a testtartás is helyrehozható. Végső esetben műtétre is szükség lehet.
Rendszeres mozgással megelőzhetjük
Lumbágó esetén is a legjobb, ha a megelőzésére törekszünk. Noha nem lehetséges minden esetben kivédeni, de sokat tehetünk általános egészségünkért azzal, ha megszabadulunk a túlsúlytól, illetve megtartjuk ideális testsúlyunkat, mivel így kevesebb terhelés éri a csigolyákat és a porckorongokat. A has-, csípő- és hátizmok erősítése is segíthet, például pilates segítségével. Ha súlyokkal akarunk dolgozni, a sérülések elkerülése érdekében a lábunkkal emeljünk, ne a hátunkkal. Ne feledkezzünk meg a bemelegítésről sem fizikai tevékenység vagy sportolás előtt. A gyengéd nyújtásokkal is megelőzhetjük a sérüléseket.