Miért nem tudok benedvesedni? (x)

Felsorolni is nehéz azt a rengeteg okot, testi és lelki problémát, amely egy nőnél hüvelyszárazságot eredményezhet. A nedvesedés hiánya ráadásul a serdülőkortól a változókorig bármikor megkeserítheti az életünket, ezért fontos, hogy felismerjük, felvállaljuk, majd pedig kezeljük a kellemetlen elváltozást. Nőtársaink segítenek most ebben.

Lelki bajok a hüvelyszárazság mögött

A hüvelyszárazság bármely életkorban előfordulhat, és a kiváltó okok is igen sokfélék lehetnek. A testi bajokon túl ráadásul lelkünk szintén felelős lehet a kialakulásáért, így nem mehetünk el szó nélkül az érzelmi tényezők mellett sem. A lelki eredetű probléma hátterében gyakran húzódik meg stresszes életmód, párkapcsolati probléma vagy a szexuális élet zavara.

hüvelyszárazság

Annát például munkahelyváltása és az azzal járó feszültség hozta nehéz helyzetbe:

35 felé közelítettem, amikor eldöntöttem, felmondok. Hamar meg is találtam az új pozíciómat, így csak azért kellett aggódnom, miként fogadnak az új kollégák, illetve hogy megállom-e majd a helyem. Karrierszempontból nem neveztem volna stresszesnek az álláscserét, magánéleti oldalról azonban rettegtem. Akkor már több éve foglalkoztatott a családalapítás gondolata, bár még nem volt meg a hozzá szükséges párkapcsolat. Nem szakmailag, emberileg féltem az újrakezdéstől, a komfortzónámból való kilépéstől, az ismeretlentől. Leginkább azon görcsöltem, miként reagálnának az új munkaadóim, ha esetleg várandós lennék... Az új helyen még három hónap sem kellett, hogy egy kollégám személyében rám találjon a szerelem. Minden jól alakult köztünk, egyedül az ágyban nem volt meg a közös hang. Ez leginkább az én számlámra volt írható, mivel akárhogy is próbálkoztunk, nem sikerült benedvesednem. Az agyam egész egyszerűen blokkolta a bejáratot, annyira paráztam attól, hogy ha nem a megfelelő embert engedem be az életembe, újfent lecsúszhatok a gyermekvállalásról. Vagy ha mégis ő az, akkor az állásomat veszíthetem el idő előtt. Óriási szerencsém volt, hogy egy olyan férfi talált rám, aki hajlandó volt heteken keresztül várni, meghallgatni, beszélgetni velem arról, ami nyomaszt, végül pedig fel tudta oldani a bennem lévő lelki gátakat

Testi bajok a hüvelyszárazság hátterében

Hüvelyszárazság kialakulhat akkor is, ha a lelkünkkel minden a legnagyobb rendben van. Például egy bakteriális vagy egy gombás hüvelyi fertőzés, esetleg az alsó húgyutak gyulladásos megbetegedése, mondjuk egy hólyaghurut következményeként. Előfordulhat egyes gyógyszerek, esetleg fogamzásgátló tabletta szedésének mellékhatásaként, de bizonyos betegségek - például az endometriózis, a cukorbetegség, a bulimia, vagy éppen az anorexia - szintén együtt járhatnak a hüvelyszárazság tüneteivel.

Fontos megemlíteni az elégtelen táplálkozást, illetve a tartós fogyókúrát is, vagyis minden olyan tényezőt, amely a hormonháztartás zavarához és ösztrogénhiányhoz vezethet. A panaszok akár egy nőgyógyászati vizsgálat, kisebb beavatkozás vagy egy esetleges műtét után is előfordulhatnak, de a daganatos betegségek miatti sugár-, illetve kemoterápia szintén ösztrogénhiányt, ezáltal pedig következményes hüvelyszárazságot okozhat. A női szervezet természetes hormoningadozása , így a menstruációs ciklus, a terhesség, a szoptatás, vagy a változókor is hatással van a hüvelyhámra, amely az ösztrogénhormon-szint csökkenése esetén elvékonyodik, szárazabbá válik, és veszít rugalmasságából. A 29 éves Daniellánál is hormonális okok álltak a háttérben, ő például a szülése után tapasztalta meg a kellemetlen tüneteket.

"Karácsony után jött világra a kisfiam, így a párommal tudatosan, Valentin-napra időzítettük a szülést követő első együttlétünket. Mindent előkészítettünk a nagy estére, legnagyobb meglepetésünkre még a kisbabánk is "segítségünkre" volt: akkor aludta át ugyanis először az éjszakát. Mindent a szokott módon csináltunk, hiszen pontosan ismertük egymás testét, tudtuk, miként okozhatunk örömet a másiknak. Nálam azonban semmi sem volt a régi, és erre ott és akkor kellett rájönnünk. Egyáltalán nem lettem nedves, a behatolási próbálkozásokat pedig szokatlan, korábban ismeretlen fájdalomérzet miatt hamar feladtuk.

A dolog nem hagyott nyugodni, így már másnap utánaolvastam a lehetséges magyarázatoknak. Így tudtam meg, hogy szoptató anyáknál gyakori tünet a hüvelyszárazság, és ez az oka annak, hogy az első együttlétek nem mennek olyan gördülékenyen. A hüvelyben kialakuló hámsérülések, valamint a szülés utáni alacsony ösztrogénhormon-kínálat együttesen vezetnek a jellegzetes panaszokhoz. Ameddig tehát helyre nem állt a rend odalenn, síkosítóval tettük kényelmesebbé a házaséletünket."

<strong>Mi a megoldás a hüvelyszárazságra?</strong>

A menopauza idején a helyzet még rosszabb, mivel az ösztrogénhiány mellett ráadásul a nemi szervek csökkenő vérellátása is súlyosbítja a hüvelyszárazság problémáját. Mivel a klimax során a petefészkekben fokozatosan leáll a női hormonok termelése, előbb-utóbb végleg elmarad a menstruáció. Az ösztrogénhormon hiánya miatt ekkor idővel elvékonyodik, sorvad a hüvelyhám, és kialakul, illetve állandósul a hüvelyszárazság, ami nemcsak a nemi életet lehetetlenítheti el, de a mindennapokban is kellemetlen, feszülő érzést okozhat.

Az ötvenes évei elején járó Ildikó azonban ebbe nem nyugodott bele: "Amint odalent érzékeltem a klimax "rombolását", rögtön segítség után néztem. Egy idősebb barátnőm javasolta a hormonmentes Cikatridina hüvelykúpot . Úgy vélte, a készítmény segítséget jelenthet a panaszaimra, hiszen nála is jól bevált. Előnyös összetételénél fogva helyreállítja a hüvely nedvességtartalmát. Azt is megtudtam tőle, hogy a benne lévő hialuronsav képes felgyorsítani és javítani a hámképződés folyamatát, nekem pedig ez volt a legfontosabb.

cikatridina

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz<br />

Eleinte ugyan kétkedve fogadtam az ajánlatát, de végül is nem volt vesztenivalóm. A kúp alapanyaga a glicerin, mely vízmegkötő tulajdonságának köszönhetően ápolja a kiszáradt hüvelyhámot. További összetevői, a gyulladáscsökkentő, hámosító hatásukról ismert növények olajos kivonatai pedig hozzájárulnak a sérült szövetek gyorsabb regenerálódásához" - mondta Ildikó, aki azóta rendszeresen használja a patikában recept nélkül megvásárolható gyógyászati segédeszközt, a Cikatridina hüvelykúpot . A készítmény "testvére", a Cikatridina kenőcs azok számára hasznos segítség, akik nemcsak belül, de kívül is szárazságot tapasztalnak. A kenőcs ugyanis értékes összetevőivel, a hialuronsavval és az édesmandula-olajjal hidratál, erősíti a szöveteket, és elősegíti a hámosodás folyamatát. A benne lévő szilikonolaj vékony filmréteget képez a sérült felszínen, így véd a testnedvek irritáló hatásától, és a kellemetlen viszketésérzést is csökkenti.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra