A menopauza ilyen hatással lehet a bőrünkre

A menopauzáról a legtöbb embernek a hangulatingadozások és a hőhullámok jutnak eszébe. Ezek valóban jellemző tünetek, ugyanakkor a klimax a bőrre is jelentős hatással van, és olyan változásokat hozhat, amelyekhez sok nőnek igen nehéz alkalmazkodnia.

A menopauzával újra pattanásosabb lehet a bőrünk, akárcsak a kamaszkorban. Ha ugyanis a hormonok szintje gyakran ingadozik, az hatással van a faggyúmirigyekre, amelyek emiatt több faggyút termelhetnek és zsírosabbá tehetik a bőrt, illetve a pórusaink is gyakrabban eltömődhetnek. Bár a pattanásosság általában az életkorral enyhül, a bőr a menopauza alatt „kiszámíthatatlanabbá” válhat, és még akkor is újra előjöhetnek a pattanásaink, ha előtte egyáltalán nem volt ilyen jellegű bőrproblémánk – írta meg a Healthista.

idősebb nő a bőrét vizsgálja
A menopauza a bőrre is hatással van. Fotó: Getty Images

Megereszkedés, ráncosodás

Ugyanakkor olyanok is vannak, akiknél a menopauzával járó hormonális változások éppen ellentétes módon hatnak a bőrre, és a faggyúmirigyeik nem több, hanem kevesebb faggyút kezdenek termelni. Ez megváltoztatja a bőr megjelenését és textúráját. Bőrünk veszít puhaságából és szárazabbá, tapintásra pedig durvábbá válik. Vannak, akiknél a bőr textúrája látványosan egyenetlenebbé válik, és akár az arcbőr hámlása is jelentkezhet.

A menopauza alatt csökken a szervezetben az ösztrogén szintje, és mivel az ösztrogénnek fontos szerepe van a kollagéntermelésben, a bőröregedés jelei ebben az életszakaszban láthatóbbá válnak. Az ösztrogénszint-csökkenéssel együtt a kollagéntermelés is csökken, a bőr pedig emiatt veszít feszességéből, tömörségéből, megereszkedik, illetve a ráncok is mélyülni kezdenek és látványosabbá válnak.

A menopauza sok nő szervezetére szinte sokként hat, és a kísérő tünetek nagyon komoly hatással vannak a mindennapi életükre. Kutatások igazolják, hogy a sport sokat segíthet a menopauza tüneteinek enyhítésében, éppen ezért érdemes tisztában lenni vele, hogy milyen típusú mozgásformákkal érdemes próbálkozni ebben az életszakaszban.

Vöröses-kékes nyomok a bőrön

Sok nő tapasztal hőhullámokat a menopauza alatt, aminek a hátterében a felgyorsult vérkeringés áll, ez pedig a testhőmérséklet emelkedését okozza. A fokozott vérkeringés miatt az arcbőr a megszokottnál érzékenyebbé válthat, de extrémebb esetekben a hajszálerek sérülését is okozhatja, amelyek vöröses-kékes nyomokat hagyhatnak a bőrön.

Nagyon fontos, hogy a menopauza alatt még tudatosabban ápoljuk a bőrünket, például ne feledkezzünk meg a mindennapos arctisztításról és fényvédelemről sem. A bőrproblémáinkat, aktuális bőrállapotunkat legjobban kezelő, illetve karbantartó hatóanyagok, termékek kiválasztásához pedig kérjük szakember, tehát kozmetikus, bőrgyógyász vagy bőrápolási szakértő segítségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra