A legnagyobb tévhitek a változókorról

A változókor (menopauza) olyan természetes folyamat, amelyet sok nő mégis szorongással teli időszakként él meg, és amelyről napjainkban is számos tévhit kering.

Tévhit: időskorban kezdődő, gyorsan lezajló folyamat

A változókor kezdetét sok minden befolyásolhatja: örökletes tényezők, életmód, testsúly, dohányzás, illetve például különböző betegségek és gyógyszeres kezelések is előbbre hozhatják vagy későbbre tolhatják. Korai menopauzának az számít, ha a petefészkek működése 45 éves kor előtt leáll, későinek pedig akkor nevezzük, ha 55 éves kor felett kerül sor az utolsó menzeszre. Átlagosan azonban nagyjából 48-53 éves korban következik be. A változókor kezdetét (premenopauza) nem lehet egyetlen konkrét időponthoz kötni, mivel a változás lassan, sokszor észrevétlenül vagy egészen enyhe tünetekkel kezdődik. Teljes időtartama szintén nagy egyéni eltéréseket mutat: általában 5-7 éves időszakról beszélhetünk, de előfordul, hogy 10-12 évig elhúzódik.

SOKAN HISZIK, HOGY VÁLTOZÓKORBAN VÉGET ÉR A SZEXUÁLIS ÉLET. FOTÓ: GETTY IMAGES
SOKAN HISZIK, HOGY VÁLTOZÓKORBAN VÉGET ÉR A SZEXUÁLIS ÉLET. FOTÓ: GETTY IMAGES

Tévhit: férfiklimax nem létezik

A férfiklimax orvosi megnevezése az andropauza, amelyet erekciós zavarok, csökkenő szexuális vágy, testsúlyváltozások, növekvő fáradtságérzet, mogorvaság, lehangoltság, depresszió vagy az intellektuális és fizikai aktivitás visszaesése jellemezhet. A tünetek általában 35 és 55 éves kor között jelentkezhetnek, mértéke és hossza szintén eltérő lehet.

Tévhit: a változókor után minden nő túlsúlyossá válik

Ez sem törvényszerű! Az életkor előrehaladtával mindenkinek csökken az energiaszükséglete, ami azt jelenti, hogy a korábbihoz hasonló mozgás és kalóriabevitel mellett is súlygyarapodás várható. Idősebb korban az aktív izomzat könnyen passzív zsírszövetté alakulhat át. Mivel a nők a menstruációs időszakban több energiát égetnek, ezért a menzesz elmaradása szintén fokozza a hízásra való hajlamot, akárcsak a klimax esetén alkalmazható hormonpótló kezelések. Ezek a tényezők mind megnehezítik az egészséges testsúly fenntartását, ezért valóban több figyelmet kell fordítani az étkezésre és a testmozgásra ahhoz, hogy a túlsúly elkerülhető legyen. Tudatos étkezéssel és rendszeres testmozgással azonban a változókorban is elérhető vagy megtartható az optimális testsúly.

Tévhit: az érzelmi hullámzások elkerülhetetlenek

Vannak, akik a menstruáció elmaradását úgy élik meg, hogy a terméketlenséggel csökken a női értékük, emiatt kevésbé érzik magukat vonzónak. Ráadásul a hormonváltozások gyakran okoznak hangulatingadozást, alvászavart, hőhullámokat és fokozott izzadást, ami nemcsak a hétköznapi tevékenységekre, hanem a szexuális életre is hatással lehet. Ezek a tünetek azonban enyhíthetők hormonpótló gyógyszeres kezeléssel, de a fitoösztrogén-készítmények, illetve a teljesen hormonmentes gyógynövény-kivonatokból készült, pl. poloskavész-, orbáncfű- vagy barátcserjekivonat-tartalmú növényi gyógyszerek is segíthetnek.

Tanulmány készült arról, hogy a hormonmentes, gyógynövénykivonat-tartalmú szerek is képesek mérsékelni a menopauzás tüneteket. Az eredmények biztatóak, különösen azok számára, akik nem szeretnének, vagy nem használhatnak hormonterápiát tüneteik enyhítésére.

Tévhit: a nemi élet nemkívánatossá válik

A csökkenő ösztrogénszint önmagában nem okozza a nemi vágy fokozatos elmúlását. Amennyiben mégis előfordul, az sokkal inkább lelki tényezőkre, valamint a hormonváltozásokkal járó, egyre fokozódó hüvelyszárazságra vezethető vissza, ami miatt a közösülések valóban kellemetlenné vagy akár fájdalmassá is válhatnak. Ám erre is van megoldás! A hüvelyszárazság tartósan enyhíthető intimlézeres terápiával, hormonpótlással vagy hormonmentes hüvelykúpokkal és krémekkel. A hüvelyi készítmények tartalmazhatnak egyebek között a hüvelyflórát és pH-t normalizáló tejsavat, magas vízmegkötő képességű, hidratáló hatású hialuronsavat a hüvely nedvességének és rugalmasságának helyreállítására vagy gyógynövény-kivonatokat, amelyek további előnyös tulajdonságokkal segítik a terápiát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható kevés gomolyfelhővel és fátyolfelhőkkel. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra