Zöld hályog: miért nem jó mindenkinek ugyanaz a kezelés?

A zöld hályog világszerte az egyik leggyakoribb olyan betegség, amely visszafordíthatatlan látásromlást, súlyos esetben pedig akár látásvesztést is okozhat. A probléma Magyarországon is gyakori, elsősorban a 40 évesnél idősebb népességben. Nézzük, miért van szükség a sokféle szemcseppes, lézeres és műtéti kezelésre.

A zöld hályog – vagy más néven glaukóma – kezelésében elsősorban a szem belső nyomását, azaz a szemnyomást kell csökkenteni. A szemnyomás az esetek jelentős részében nem oka a glaukómában kialakuló látóidegbéli idegrostpusztulásnak és a hozzátartozó idegsejtvesztésnek, amelyek a látótér és a központi éleslátás megromlását okozzák.

Az esetek más részében azonban a magas szemnyomás oki tényező. Ilyen az a sokféle glaukómaforma, amelyekben a szem egyébként egészséges, de a belső nyomás olyan rendkívül nagy mértékben növekszik meg, amely a látóideget alkotó idegrostok pusztulásához vezet – ismertette dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ vezetője, glaukómaspecialistája.

fiatal nő szemvizsgálaton vesz részt
A zöld hályog világszerte az egyik leggyakoribb olyan betegség, amely visszafordíthatatlan látásromlást okozhat. Fotó: Getty Images

Mit kell tudni a különböző glaukómákról?

Az első nagy csoport, amelyben kevesebb típus fordul elő, de sokkal gyakoribb hazai népességünkben, a nyitott csarnokzugú glaukómák csoportja. Ebben a betegségcsoportban belső betegség okozza a látóideg idegrostjainak típusos pusztulását, azonban az állapot lefolyását és a romlás gyorsaságát jelentősen csökkenteni lehet a szemnyomás csökkentésével. Ebben a formában a szem vérkeringési zavarai (alacsony vérnyomás vagy túlkezelt magas vérnyomás) és öröklött tényezők is oki szerepet játszanak. Az oki tényezők nagy része jelenleg nem befolyásolható. Így tehát a glaukóma kezelése általánosságban szemnyomást csökkentő kezelésből áll.

Fontos kiemelni, hogy téves az az állítás, amely szerint a glaukómát különféle műtétekkel meg lehet gyógyítani. Ez nem igaz, a legjobb esetben is csupán a romlás további részét lehet jelentősen gátolni. Ez valamennyi kezelés célja.

Miért nem egyforma kezelés kell mindenkinek?

A szemnyomás csökkentése nem elégséges kezelési cél a zöld hályog kezelése során. Nagyon gyakran látható, hogy a szemnyomáscsökkentő kezelés (elsősorban szemcseppek használata) mellett a beteg glaukómája mintegy 10 év alatt olyan mértékben romlik, hogy a hasznos látás végérvényesen elvész az érintett szemen vagy szemeken. A fejlett országokban a glaukómás vakságok jelentős része kezelés mellett alakul ki. Ennek egyik fő oka az, hogy a kezelés elvi iránya ugyan megfelelő, de a szemnyomáscsökkentés mértéke nem az. Mivel nem elég nagy a nyomás csökkenése, a keletkező eredmény nem biztosít a gyakorlati élet szempontjából hasznos látásmegőrzést.

Úgy kell ezt elképzelnünk, mintha a mesében egy szegény ember feküdne az úton, a hátán egy pótkocsis teherautóval. Arra jönne egy jóságos óriás, és így szólna hozzá: „Szegény ember, látom, hogy ez nagyon fáj neked. Segítek rajtad. Leveszem a pótkocsit, és csak a teherautót hagyom ott.” Ebből a tanmeséből nyilvánvaló, hogy a szemnyomás csökkentése önmagában semmit nem ér. A kezelés célja a szemnyomás kellően alacsony értékre csökkentése.

Zöld hályog: nem elég a szemnyomásra figyelni
A glaukómás beteg gondozása sok éven, évtizeden át tartó feladat. Azonban a nemzetközi gyakorlat és a hazai tapasztalatok is azt mutatják, hogy a gondozás sokszor nem elég sikeres, vagyis a további látáskárosodást nem sikerül megelőzni.

Mit jelent a szemnyomás kellően nagy mértékű csökkentése?

A szemnyomás kellően nagy mértékű csökkentésének eredményét a megcélzott szemnyomás (target intraocular pressure) elérése jelenti. Ezt különböző szakmai szempontok alapján kell kalkulálni, még a kezelés megkezdése előtt. Ha enélkül elkezdünk egy kezelést, és az nem megalapozott a szemnyomáscsökkentés mértéke tekintetében, nem fogjuk tudni elbírálni, hogy a kezelés megfelelő-e az adott beteg számára, avagy elégtelen. Márpedig az esetek nagy részében ez az utóbbi a helyzet a magyarországi ellátásban.

A betegeket sokszor nappali szemnyomásgörbe elvégzése nélkül, egy-egy szemnyomásérték alapján, minőségbiztosítási ellenőrzést mellőzve kezdik el kezelni szemnyomáscsökkentő szemcseppel, ez a kezelés azonban nem tekinthető az adott betegre szabott terápiának. A megcélzott szemnyomás értékét kellő megalapozottságú vizsgálatok eredménye alapján, az egyéni kockázati tényezők értékelése után kell megállapítani. Ehhez azonban nem elegendő egyetlen megjelenés a rendelőben. A szakmai ismeretek alapján lehet tudni, hogy melyik gyógyszeres, lézeres vagy műtéti kezelés mekkora szemnyomást csökkentő hatással bír optimális esetben az adott típusú betegségben, az adott típusú szemen. Ennek alapján kell kezelési módot választani.

Ezután – kellő idő elteltével – ellenőrizni kell a hatást és az eredményességet. Ha a gyógyszer nem hozta az elvárt hatást, változtatni kell, illetve a beteg együttműködését (adherenciáját) kell erősíteni. Ha viszont a gyógyszer megfelelő nyomáscsökkentést eredményezett, és elértük a célszemnyomást, akkor a kezelést és a funkcionális, valamint strukturális vizsgálatokat kell a szakmai szabályok szerinti minőségben és gyakorisággal elvégezni és értékelni, az állapot stabilitásának feltárásához. Ha pedig a szemnyomást csökkentő csepp hozta ugyan a tőle elvárható hatást, de a célértéket még nem értük el, akkor kiegészítő kezelésre, illetve kombinált hatóanyagú készítményre való áttérésre van szükség.

„Nem tapogattam más szemét, ezért nem gondoltam, hogy nem ilyennek kell lennie” – Érintettel és szakértővel beszélgettünk a magas szemnyomás veszélyeiről.

Mindenkinek ugyanarra a szemnyomáscsökkenésre van szüksége?

Nyilvánvaló, hogy nem minden glaukómás szemnek van szüksége ugyanakkora szemnyomáscsökkenésre. Ezt azért nagyon fontos kihangsúlyozni, mert egy alacsony célérték elérése sok esetben nagy ráfordítást, kockázatot, és adott esetben életminőség-romlást is jelenthet a beteg számára. Tehát, ha valakinek a célértéke magasabb, ám nem romlik tovább az állapota, felesleges olyan többletkezelésnek alávetni, amely az alacsonyabb célérték eléréséhez szükséges. A kezelésnek mindig egyéninek kellene lennie, ez azonban Magyarországon az esetek nagy részében sajnos nem valósul meg. A gyakorlatban mindenkinek egy általános kezelést (standard care) javasolnak.

A glaukóma sikeres hosszú távú kezelése nem egyszerű. Mindenképpen előnyben kell részesíteni az individuális, azaz egyéni kezelést, annak egyéni módosítását, a korszerű ismeretek orvosi részről történő alkalmazását. Kellően gyakori, magas minőségű vizsgálati ellenőrzés szükséges ahhoz, hogy a kezelés hosszú távon sikeres legyen, és a beteg több évtized múlva is úgy gondolhasson vissza glaukómás élettörténetére, hogy életminőségét megőrizte, azaz a kezelés hosszú távon is sikeres volt” – mondta a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +9 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő lesz. Egyre többfelé várható eső, záporeső, kiadósabb mennyiség estétől érkezik. A Dunántúlon erős, viharos, kiemelten az északnyugati részén, illetve a Balaton térségében egyre nagyobb területen erősen viharos széllökésekre kell számítani! Az ország keleti felén csak helyenként élénkül meg a légmozgás. Késő estére 9 és 15 fok közé csökken a hőmérséklet. A régióban egy ciklon örvénylik, melynek hatására kettős fronthatás okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra