Mire figyeljünk, ha úszkáló pontokat látunk?
A retinaleválás tüneteiHa az égre néz, sok ember egy apró fehér foltot lát, amelyben fekete, apró féregszerű pontok úszkálnak. Emiatt még nem kell aggódnunk, ez a szemben az üvegtest homályossá válását jelzi. Ha azonban egy egész légyrajt vagy villanásokat látunk, akkor komolyabb dologról van szó.
Mik a szemsérülések?
A motorizáció terjedése, a technika fejlődése, a szabadidő eltöltésének egyre változatosabb formái növelték a szemet ért balesetek számát. Számos adat bizonyítja, hogy a szemsérülések óriási terhet jelentenek az egész társadalom számára. Tudjon meg többet, kattintson!
Ha a retina az éleslátásért felelős úgynevezett sárga folt területére kerül, akkor az nemcsak az éleslátás csökkenéséhez, hanem akár vaksághoz is vezethet. A cukorbetegség és a rövidlátás növelik a kockázatot, és kötelező a lehető leghamarabb szemorvoshoz fordulni, vagy hétvégén azonnal sürgősségi ügyeletre menni.

A retinaleválás típusai:
- Regmatogén retinaleválás: ennek során egy lyuk, vagy szakadás keletkezik a retina szövetében, így az üvegtest felől folyadék szivárog az érzékelő szövetek és a retinális pigment hámszövete közé. Ez elsősorban idős embereknél fordul elő, mert a korral az üvegtest is zsugorodik, de az erős fizikai behatás, a rövidlátás, vagy a szürkehályogműtét is növeli a retinaleválás kockázatát.
- Vizenyős retinaleválás: ezt a retina és a pigmentsejtek közötti folyadék felhalmozódása okozza, amelynek hátterében gyakran valamilyen gyulladás vagy érrendszeri betegség áll. Ritkán az is elfordulhat, hogy egy szemben lévő daganat okozza a retinaleválást, például a rosszindulatú érhártya melanóma.
- Húzódásos retinaleválás: sérülés, gyulladás vagy neovaszkularizáció (új érképződés) hatására alakul ki a rostos szövetben, a retina érzékelő szövete elválik a retinális pigment hámszövettől. A cukorbetegség (diabetes mellitus) növeli a kockázatot.
Viszont ha csak kis pontok úszkálnak a látóterünkben, akkor nem kell izgulni, de elővigyázatosságból azért nézessük meg azt is szakorvossal.
Értékelje a cikket!