Mi a könnyfilm és miért fontos?

A szemfelületet borító könnyfilmnek számos fontos feladata van, károsodása pedig kellemetlen következménykkel járhat.

A szemünk felületét borító könnyfilmnek több fontos feladata van: állandóan nedvesen tartja a szaru- és kötőhártyát , oxigénnel és tápanyaggal lája el a külső szaruhártyaréteget, kiegyenlíti a szaruhártya egyenetlenségeit, védi a szemet a külső bakteriális és vírusos támadásoktól, valamint kiöblíti és eltávolítja a néha bekerülő idegen testeket.

8 tipp szemszárazság ellen - részletekért kattintson !

A könnyfilm három rétegre bontható:

  • A könnyfilm legnagyobb részét, 90 százalékát a középső, vizes réteg alkotja. A könny legnagyobb része itt, a nagy könnymirigyekben termelődik.
  • A könnyfilm külső, olajos rétegét lipidek alkotják. Ez a réteg akadályozza meg a könny párolgását és a szemhéjak szélének benedvesítését. Hiányában csaknem tízszer olyan gyorsan párologna el könnyünk a szemfelszínről.
  • A könnyfilm legbelső, nyákos rétegének fő komponensei, a különböző fehérjék főleg a kötőhártya kehelysejtjeiben termelődnek. Ez a réteg a könny tapadását biztosítja a szaruhártyához, az optikai felszín tökéletes simaságát és a legtökéletesebb komfortérzést garantálja.

A szemünk felületét borító könnyfilmnek több fontos feladat van
A szemünk felületét borító könnyfilmnek több fontos feladat van

Mi történik, ha károsodik a könnyfilm?

Ha a könnyfilm épsége bármilyen okból megsérül, egyrészt szemfáradtságot, másrészt egy komolyabb problémát, szemszárazságot is okozhat. A szemszárazság esetében nem áll rendelkezésre megfelelő könny, emiatt a szemfelszín túlságosan száraz. A szemszárazság jellemző tünetei a viszkető, szúró, égető vagy az ún. idegentest-érzés, a homályos látás, a túlzott fényérzékenység, illetve a szem kivörösödése. A tünetekkel minél hamarabb érdemes orvoshoz fordulni.

Mi okozhatja a könnyfilm károsodását?

A könnyhiány csaknem mindig a könnyfilm víztartalmának megfogyatkozását jelenti, amit okozhat, hogy nem termelődik elég könny, vagy pedig úgy is kialakulhat, hogy valamiért túlságosan hamar elpárolog, elvész a szem felszínéről. Mindkét eset mögött többféle ok húzódhat: létrejöhet például extrém meleg, légkondicionálás, monitor előtti ritkább pislogás hatására, de szemszárazságot okozhatnak bizonyos betegségek is vagy akár egyes gyógyszerek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra