Ezekre a vizsgálatokra mindenképpen menjünk el

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát a komoly betegségek megelőzésének és korai felfedezésének kapcsán. Ha megfogadtuk, hogy idén jobban odafigyelünk egészségünk megőrzésére, akkor érdemes az éves szűrővizsgálatokkal kezdeni.

Az idejében észlelt betegségek nagyobb hatékonysággal gyógyíthatóak. A szűrővizsgálat tehát életet menthet – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Mutatjuk, felnőttkorban melyek a legfontosabb szűrések az NNK szerint.

nő orvosnál
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát. Fotó: Getty Images

Nemtől független szűrővizsgálatok

A férfiaknak és a nőknek egyaránt szükséges rendszeresen részt venniük az alábbi vizsgálatokon:

  • Szájüregi szűrés: minden életkorban, évente;
  • Bőrgyógyászati szűrés (melanomaszűrés, anyajegyvizsgálat): évente;
  • Hallásvizsgálat: 65 éves kor felett évente;
  • Látásvizsgálat: 65 éves kor felett évente;
  • Cukorbetegséggel kapcsolatos szűrések, vércukor értékek ellenőrzése: a háziorvossal egyeztetett gyakorisággal;
  • Vastagbélszűrés: 50 éves kor felett 2 évente.

Az Egészségvonal kapcsolódó cikke ezeken kívül még az alábbiakat javasolja:

  • csontsűrűségmérés (ODM);
  • laborvizsgálat;
  • kardiológiai vizsgálat;
  • tüdőszűrés.

A legfontosabb szűrések nőknek

Mivel a nők körében az emlőrák és a nőgyógyászati daganat is igen gyakori kórkép, ezek kiszűrésére is nagy figyelmet kell fordítani. Éppen ezért az NNK az ajánlja, hogy a 25 és 65 év közötti nők legalább 3 évente vegyenek részt méhnyakszűrésen, a 45-65 évesek pedig 2 évente vizsgáltassák át melleiket.

A férfiaknak ezekről nem szabad megfeledkezniük

A férfiak körében természetesen a prosztata és a herék vizsgálata kap kiemelt figyelmet. A herék havi egyszeri önvizsgálata már 13 éves kortól ajánlott. Prosztataszűrésre pedig 50 éves kor felett érdemes legalább évente egyszer elmenni.

Az önellenőrzés fontosságát se becsüljük le! Havonta egyszer érdemes átvizsgálni szájüregünket, teljes bőrfelületünket, melleinket, illetve nemi szerveinket és azok környékét is. Amennyiben bármilyen elváltozást észlelünk, mielőbb forduljunk szakorvoshoz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra