Ne hajtsuk hátra a fejünket: így kell kezelni az orrvérzést

Kisgyerekkorunkban megtanultuk: ha vérzik az orrunk, hátra kell dönteni a fejünket, attól elmúlik. Ez a szülői jótanács azonban egy tévhiten alapul.

Az orrvérzés leggyakoribb oka, hogy elpattan egy ér az orrban. Mégpedig azon a területen, ami igen érzékeny: öt artéria végződéséből összefonódó érhálózat, ami vérrel látja el az orrsövényt. Ezek az erek közel vannak a felszínhez, ezért nagyon sérülékenyek – egy ütés vagy egy erősebb orrfolyás, és már indul is az orrvérzés. Ám mostanra kiderült: valójában nem múlik el gyorsabban az orrvérzés, ha a fejünket hátrahajtva várunk – írja a Telex.

fiatal nő megtörli az orrát
Ne hajtsuk hátra a fejünket, ha vérzik az orrunk! Fotó: Getty Images

A fej hátradöntésével valóban kevesebb vér fog a szőnyegre csöpögni, annak a vérnek azonban valahová mégiscsak folynia kell, így ha nem kifelé, akkor befelé fog. A fej hátradöntése ezért annyiban még bonyodalmat is okozhat, hogy segíti a vér nyelőcsőbe jutását. Ez akár fuldoklást is kiválthat, a vér pedig a gyomorba továbbutazva hányást vagy hasmenést idézhet elő. Kisebb eséllyel, de a légutakba is bejuthat, extrém esetben (ha baktériumokat is magával visz) fertőzést okozva. 

Pont hogy előre...

Az amerikai háziorvosok szövetségének ajánlása is azt mondja, hogy az orrvérzés ellátásakor biztosítani kell a szabad légutat, majd öt-tíz percen át nyomást helyezni az orrnyereg alatti részre, ahol az orr puha része kezdődik. Eközben pedig a páciens fejének enyhén előre döntve kell maradnia. A legjobb tehát az, ha nagyjából egyenesen, kicsit előrehajolva, fejünket a szívünk vonala fölött tartva ülünk, nyomva tartva az orrunkat az orrnyereg alatt, amíg el nem áll a vérzés. Ez eltarthat akár 15-20 percig is, ám ha hideg borogatást is alkalmazunk, gyorsabban elmúlhat a vérzés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra