A szapora pulzus ilyenkor jelezhet bajt

Talán csak az izgatottság, vagy a túlzott koffeinfogyasztás váltotta ki, de a szapora pulzus hátterében betegségek is húzódhatnak.

A túl gyors pulzus igen gyakran természetes kísérője egy-egy izgalmas helyzetnek, koffein-fogyasztásnak vagy fizikai aktivitásnak. Vannak azonban olyan betegségek, állapotok, amikor a szapora pulzus már egy tünet, amelyet rövid- és hosszútávon is kezelni kell. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, a szívritmuszavar specialistája a gyors pulzus lelassításának lehetőségeire és az orvosi kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Hirtelen is jelentkezhet szapora pulzus

A lassú, tartós pulzusszám emelkedés nem tűnik „gyanúsnak”, hiszen sokszor évek alatt szökik egyre feljebb a szívverések száma. Éppen ezért emiatt ritkán fordulnak orvoshoz az érintettek, hiszen nem érzékelik a változást. Az automata vérnyomásmérőn megjelenő, és esetleg fokozatosan emelkedő pulzusértékekre azonban érdemes felfigyelni, és utánajárni, mi áll a jelenség hátterében. A hirtelen megemelkedő pulzusérték, a szapora pulzus viszont már ijesztő is lehet, hiszen sokakban olyan érzést kelt, mintha „kiugrana a szívük”.

A tünet alapvető oka, hogy valami miatt az agy parancsot küld a szívnek, hogy keményebb munkára van szüksége. Ilyenkor megnövekszik a szívverések száma, érzékelhetően kialakul a szapora pulzus, az erős szívdobogásérzés, de megjelenhet a mellkasi fájdalom vagy akár a repkedő érzés is a mellkasban. Az esetek jelentős részében ennek hátterében természetes jelenség áll, mint a stressz, a fizikai megterhelés, a magas hőmérséklet vagy az arra hajlamos személyeknél egy hirtelen felállás. Ugyanakkor a rendszeresen jelentkező szapora pulzus betegségre is utalhat.

szapora pulzus
A szapora pulzus hátterében betegségek is húzódhatnak. Fotó: Getty Images

"Sokan akkor fordulnak orvoshoz, amikor nem csak gyorsnak, de szabálytalannak is érzik a pulzusukat, esetleg olyan tüneteket is tapasztalnak, mint a gyengeség, fáradtság, szédülés, esetleg eszméletvesztés, légszomj, mellkasi fájdalom, szorongás, félelemérzet. Ilyenkor mindenképpen utána kell járni, nem alakult-e ki valamilyen szívritmuszavar" – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, a szívritmuszavar specialistája. Hozzátette: a kivizsgálás akkor is fontos, ha a tünet mindig elmúlik, ugyanis még az enyhébb szívritmuszavar is kockázatot jelent más, súlyos betegségek szempontjából. Hogyan lassítható le a szapora pulzus?

Hogyan csökkentsük a pulzusszámot?

Az esetek egy részében magától rendeződik a helyzet és a pulzus visszaáll a normál tartományba. Máskor azonban rövid- és hosszútávú kezelésre is szükség van.

Vagális manőverek: ezek olyan mozdulatok, mozdulatsorok, amit a páciens maga is el tud végezni a szívverés lelassítására. Ide tartozik a köhögés, a lefekvés, amely során olyan izmokat kell összehúzni, mintha székletürítést végeznénk vagy az arcra helyezett jégakku, illetve akár egy zacskó mirelit zöldség. Ezek a manőverek a vagus idegre hatnak, ami segít a pulzus kontrollálásában.

Gyógyszerek: azoknál, akiknél ezt az orvos már elrendelte, túl szapora pulzus esetén gyógyszert kell bevenni.

Kardioverzió: ez egy kórházban végrehajtott eljárás, amely során gyógyszeresen vagy elektromosan „sokkolják” a szívet, amely így újraindul és beállítja a normál szívritmust. Ez az eljárás sürgősséggel és tervezetten is megtörténhet.

Hogyan előzhető meg a túl szapora pulzus?

"Amennyiben a túl gyors pulzus okai nem életmódbeliek, vagy akár egy gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik a tünet, és a kivizsgálás során úgy ítéljük meg, hogy kezelés szükséges, több lehetőség közül választhatunk" – ismerteti Sztancsik doktornő.

Gyógyszeres kezelés: jellemzően tachycardia esetén szokás a szívritmust kontroll alatt tartó gyógyszereket elrendelni. Abláció: egy gyors eljárás során egy vagy több flexibilis katétert juttatnak el a szívritmuszavar lehetséges kiindulópontjához a szívben. A katétereken keresztül a sebész elpusztítja a szív sérült szöveteit, hogy ezzel blokkolja a szabálytalan elektromos jeleket – gyakran ez a megoldás akkor, ha egy extra jelátviteli útvonal felelős a szapora pulzusért.

Pacemaker: ez tulajdonképpen egy beépített szívritmus-szabályozó készülék, amely ellenőrzi a szívritmust, és elektromos impulzusok leadásával szabályozza azt.

Beültethető kardioverter-defibrillátor (ICD): a sebész a bal kulcscsont közelébe ülteti be ezt az eszközt, amely figyeli a szívritmust. Ha szokatlanul gyors szívritmust érzékel, akkor úgy stimulálja a szívet, hogy az visszatérjen a normális sebességhez.

Maze- vagy labirintusműtét: ennek során sok pitvari bemetszéssel a szívritmuszavar egyik fajtájának, a pitvarfibrillációnak a fenntartásához szükséges kritikus pitvari massza csökkenthető.

Nyílt szívműtét: erre általában akkor kerül sor, ha más megoldások nem működtek, vagy a szívbetegség másként nem kezelhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra