Miről árulkodik a körmünk?

A körmök színe, struktúrája és formája alapján bizonyos következtetések is levonhatók arról, hogy ki milyen egészségi állapotban van. Az elváltozások szív-, máj- és tüdőbetegségekre utalhatnak. De sokszor pofonegyszerű, triviális dolgok miatt keletkezik például fehér folt a körmünkön.

Az egészséges köröm szilárd, de hajlítható. Sima felszíne matt fényű. Az úgynevezett félhold a köröm hátsó részén, a "tövénél" világosabb. A körmöt rendszerint hibátlan bőr veszi körül. Alakja egyénileg változik, elsősorban a csontok formájától és nagyságától függ a kialakulása - magyarázta a német Focus magazinnak Eckart Haneke bőrgyógyász-professzor.

Létezik például az úgynevezett "teniszütő-köröm". Ez akkor fejlődik ki, amikor a hüvelykujj utolsó percének hossznövekedése leáll a pubertás idején, de a szélesedés még nem fejeződik be. Az ok genetikai, de ez nem tekinthető betegségnek, csupán egy alakváltozatnak.

Ugyanakkor a körmön gyakran hirtelen elváltozások mutatkoznak: fehér foltok, barázdák vagy deformálódások. Ezek valódi betegségeket is jelezhetnek. Szív-, tüdő- és májbetegségek is szóba jöhetnek. Az, hogy miért látszik meg mindez a körmön, egyelőre nem teljesen tisztázott a professzor szerint. Szerepet játszhat ebben, hogy a betegség a vérellátást és az anyagcserét befolyásolja. Éppen ezért ha valaki hirtelen vagy újonnan fellépő elváltozást tapasztal, mindig bőrgyógyászhoz kell fordulnia.

Persze nem minden elváltozás mögött rejlik valamilyen súlyos betegség. Az, hogy valakinek fehér foltok, sávok jelennek meg a körmén, sokszor a helytelen manikűrnek köszönhető, s - a közhiedelemmel ellentétben - nem hiánybetegségeknek. Fiatal lányok például túlzottan vissza szokták gyűrni az érzékeny bőrréteget a körömágynál, sérülést okozva, sokszor emiatt jelennek meg a fehér foltok.

A törékeny, repedező köröm sem súlyos "szindróma". Általában a vízzel való túl sok kontaktus következménye. A sok mosogatástól, takarítástól túl merev lesz a köröm, ez a nők kilencven százalékát érintő probléma.

A körmön jelentkező erős keresztbarázdák, vagyis a körömágyhoz futó, egymással párhuzamos bemélyedések egyrészt operáció következtében léphetnek fel, amikor a köröm növekedését valamilyen külső tényező befolyásolta. Nyilvánvaló, hogy ilyenkor azon az ujjon lépnek fel az elváltozások, amelyeket az operáció érintett. Ugyanakkor ha az összes ujjon megmutatkozik mindez, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Elképzelhető, hogy valamilyen korábbi magas lázzal járó betegség váltotta ki a jelenséget, de akár szívinfarktusra is felhívhatja a jelenség a figyelmet. Fontos tudni, hogy a köröm elváltozása a betegség után 8-12 héttel látszik, így nem előrejelzi a problémát.

kezek
A köröm az egészség tükre. Érdemes figyelni rá

Ezzel szemben a hosszúkás, tehát a köröm hosszában fellépő, az előzőeknél sokkal finomabb, vékonyabb, de egymással szintén párhuzamos barázdák nem hiányjelenségekre utalnak, hanem egyszerűen az öregedésre. Érdekes módon ez a jelenség már akár 35 éves kortól is felléphet. Ha viszont a hosszanti barázdák, nem egyenletesen vékonyan tűnnek fel, hanem szélesek és egyenként bukkannak fel, akkor nem kizárható a köröm rákos elváltozása sem.

Ha a félhold nem látszik, azt egyszerűen az okozza, hogy a körülötte lévő bőr benőtte. Ugyanakkor előfordulhat, hogy családilag valakinek a körme fehér, így szintén nem látszik a félhold.

Ha a köröm korábban rózsaszín, átlátszó (tehát átlagos, normális) volt, viszont egyre-másra fehérebb, nem-áttetsző lesz, akkor az májbetegséget jelezhet. Ha a köröm átlátszóan halvány, az vérszegénységre , vagy rossz vérellátásra, vérkeringésre utal.

A sárgás, megvastagodott köröm oka lehet egyszerű dolog, például nyomásnak van kitéve az ujjunk. De a megvastagodást gomba is okozhatja. A megvastagodással járó elszíneződés azért sárga, mert ez a szaru eredeti színe, így a vastagabb szaruréteg elszínezi a körmöt. Létezik a "sárga köröm szindróma", ami viszont légúti megbetegedésre (például krónikus bronchitisre ) vezethető vissza.

A felpúposodó köröm (óraüveg-köröm) az oxigénellátás tartós elégtelenségére utalhat. A háttérben ilyenkor a szív és a tüdő elégtelen működése, "kardiopulmonális" elégtelenség rejtőzhet. A felpúposodás ellentéte, a "kanálköröm" (behorpadó körmök) újszülötteknél normális jelenségnek számít néhány hétig (okát nem igazán tudni egyébként). Később, felnőttkorban viszont vashiányra utalhat, de akár külső hatásokkal is magyarázható. Ugyanis aki sokat dolgozik sós folyadékokkal, sólével, annál előfordulhat ez az elváltozás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +13 °C

Nyugatról kelet felé frontális felhőzet és gyengülő csapadékzóna vonul át, reggel is jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Délelőttől délnyugat felől csökken a felhőzet, a legtöbb napsütés a Dél-Dunántúlon valószínű, de gomolyfelhők képződnek, amelyekből záporok előfordulhatnak, kis eséllyel az ég is megdörrenhet. A déli, délnyugati szél többfelé élénk, helyenként erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 19 és 25 fok között valószínű, inkább csak helyenként - az Északi-középhegységben és az Alföldön - lehet ennél kissé hűvösebb. Keleten a front érkezése előtt áll be a maximum. Fronthatással egyelőre nem kell számolnunk. Ezzel együtt a gyors melegedés miatt az arra érzékenyek körében melegfronti jellegű hatások jelentkezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra