Azonban ne felejtsük el ellátni a szervezetet a szükséges tápanyagokkal az optimális egészség megőrzéséhez és az immunrendszer megerősítéséhez a tavasszal aktív vírusok elleni küzdelemhez. A változó hőmérséklettől a nappali órákig, a pollenig és a keringő vírusokig számos tényező befolyásolja az immunitást és az egészséget. A nélkülözhetetlen vitaminok és ásványi anyagok segíthetnek megerősíteni bennünket.
Lássuk, melyek a legfontosabb tavaszi vitaminok!
1. D-vitamin – A napfény erejével
A D-vitamin az egyik legfontosabb tápanyag, amelyre tavasszal szükségünk van. A téli hónapok alatt kevesebb napfény ér minket, ezért szervezetünk D-vitamin szintje gyakran lecsökken. Elősegíti a kalcium felszívódását az erős csontok érdekében, és támogatja az immunrendszer egészségét.
2. C-vitamin – Az immunerősítő
A C-vitamin igazi antioxidáns hatást fejt ki, megvéd minket a szennyeződésektől és a károktól – olyan dolgoktól, amelyekkel inkább szembesülünk, amikor a nyári napokat a szabadban töltjük. És ez még nem minden. Kiderült, hogy a C-vitamin segít felszívni a vasat is abból, amit eszünk. Nemcsak a megfázás elleni védekezésben segít, hanem antioxidáns hatású is, támogatva ezzel a bőr és az érrendszer egészségét.
3. B-vitaminok – Energia és idegrendszer támogatása
A B-vitaminok aktiválják az energiát, számos testi funkciót látnak el, és különösen fontosak a normál energiaszint és az egészséges idegrendszer fenntartásához. Ezek a kulcsszereplők – B12, B2, B3, B5 és B6 – az élelmiszert sejtüzemanyaggá alakítják. A B1-vitamin (tiamin), B2-vitamin (riboflavin) és B3-vitamin (niacin) támogatja a normál idegrendszeri működést, míg a B6- és B12-vitamin támogatja a vörösvértest-termelést és fenntartja az agy megfelelő működését. A B-vitaminok megfelelő bevitelének biztosításának másik oka, hogy a B-vitaminok vízben oldódnak, így az izzadtsággal a bőrön keresztül könnyen kiürülhetnek, különösen, ha nagy melegben, hosszú órákon át dolgozol és erőteljesen mozogsz.
4. Vas – A tavaszi fáradtság ellenszere
Elegendő vas hiányában vérszegénység, fáradtság, gyengeség és gyakori betegségek léphetnek fel. A vashiány gyakori probléma, különösen a nőknél; fáradtságot, levertséget és koncentrációs nehézségeket okozhat. Az oxigénszállítás a vastól és az immunsejtektől függ. A csontvelő vörösvérsejteket termel, amelyek tartalmazzák ezt a nélkülözhetetlen tápanyagot.
5. Magnézium – Az izmok és az idegek védelmezője
A magnézium létfontosságú ásványi anyag, amely segíti az izomműködést, csökkenti a stresszt és javítja az alvás minőségét. A negyedik legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag testünkben, körülbelül 60 százaléka csontjainkban, a fennmaradó része pedig lágyszöveteinkben raktározódik. Több mint 300 biokémiai reakcióban vesz részt a szervezetben, hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, az anyagcseréhez, a fehérjeszintézishez, az izomösszehúzódásához, az elektrolit egyensúly fenntartásához, szerepet játszik a sejtosztódásban, támogatja a csontok és a fogak egészségét. A szervezetnek magnéziumra van szüksége a megfelelő működéshez, valamint az optimális egészség és jó közérzet fenntartásához, mind fizikailag, mind szellemileg.
6. Omega-3 zsírsavak – Az agyműködés és a szív támogatására
Az omega-3 zsírsavak elengedhetetlenek a szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez, valamint az agyműködés támogatásához. Tavasszal, amikor sokan kezdenek aktívabb életmódot folytatni, az omega-3 zsírsavak különösen fontos szerepet játszanak a gyulladáscsökkentésben és az általános jó közérzet fenntartásában.
7. Cink – Szervezetünk titkos pajzsa
A cink különösen fontos szerepet játszik az immunrendszer normál működésének fenntartásában. Számos módon támogatja az immunitásunkat, de elsősorban azokat az enzimeket aktiválja, amelyek lebontják a vírusok és baktériumok fehérjéit, így kevésbé valószínű, hogy elszaporodhatnak. Ez az ásványi anyag lehetővé teszi a megfelelő ízt , szaglást, termékenységet, sejtnövekedést és több testi folyamatot is.
Mielőtt azonban bármilyen vitamint, ásványi anyagot vagy étrend-kiegészítőt szednél, vagy bármilyen jelentősebb étrendi változtatást végrehajtanál, fontos, hogy megbeszéld a kezelőorvosoddal a megfelelő és biztonságos pótlás érdekében.