Rusvai: "az omikron variáns hasznos is lehet"

Amennyiben a fertőzőképessége magasabb, mint a korábbi változatok esetében, de a megbetegítő képessége elmarad azokétól, úgy az új koronavírus omikron variánsa elősegítheti a népesség széles körű immunizálását - véli Rusvai Miklós víruskutató.

Milanko Sekler virológus, mikrobiológus szerint nincs ok pánikra az omikron variáns megjelenése kapcsán .

A szakember az RTL Klub Híradónak nyilatkozva kifejtette, egy új vírusvariáns megjelenése az ember szempontjából akár előnyös változásokat is hozhat. Egy, a korábbiaknál gyorsabban terjedő, fertőzőképesebb variáns rövid idő alatt sokakat megfertőzhet. Ha viszont eközben a megbetegítő képessége alacsonyabb, úgy súlyos megbetegedést nem okozva, illetve vakcináció és az egészségügyi leterhelése nélkül képes immunizálni a lakosságot akár a vírus veszélyesebb változataival szemben is.

Rusvai Miklós szerint az omikron variáns segítheti a lakosság immunizálását, amennyiben enyhe megbetegedést okoz csupán
Rusvai Miklós szerint az omikron variáns segítheti a lakosság immunizálását. Fotó: Getty Images

"Jó lenne, ha ez lenne az a változat, amelyet már nagyon várunk, de ezt egyelőre nem lehet még így kimondani, bár vannak biztató jelek" - fogalmazott az interjúban az omikron variánsról a virológus. Rámutatott, a fertőzések zöme egyelőre az afrikai kontinens Egyenlítőtől délre fekvő területein történt, ahol a lakosság összetétele nagyban különbözik az európai államok lakosságáétól. Magasabb a fiatalok aránya, márpedig ismert, hogy fiatalok körében lényegesen ritkábban fordul elő súlyos lefolyású COVID-19, ezért az afrikai járvány sem vethető össze egy esetleges európai járvánnyal.

A víruskutató kifejtette, jelenleg várni kell az Európából érkező hírekre, adatokra, amelyekből már láthatóvá válik majd, hogy az omikron variáns esetén mennyivel enyhébbek a fertőzés okozta klinikai tünetek. Emellett folynak a vizsgálatok annak felmérésére, hogy az eddig alkalmazott vakcinák nyújtotta védelem kellően hatékony-e az új variáns megfékezésében is.

Immár a szomszédos Romániában is kimutatták az omikron variánst egy Johannesburgból hazatérő koronavírus-fertőzött mintájában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra