Mit tud a mesterségesen létrehozott koronavírus-mutáns?

A koronavírus egyik hibrid változatát hozták létre a Bostoni Egyetem tudósai: emiatt máris olyan vádak is érték őket, hogy még halálosabbá tették a vírust - írta a Telex.

A Bostoni Egyetem kutatói az új koronavírus omikron variánsának egy változatát hozták létre, mégpedig úgy, hogy az omikron tüskefehérjéjét az eredeti SARS-CoV-2 vírushoz csatolták. Az így kapott változattal laboratóriumi egereket fertőztek meg. Az állatok 80 százaléka elpusztult, ezzel a mesterséges vírus halálosabbnak bizonyult, mint az eredeti omikron változat, ami egyetlen kísérleti egeret sem ölt meg - írja a Livescience cikkére hivatkozva a Telex. Noha az eredmény ijesztőnek tűnhet, az is kiderült, hogy a mesterségesen létrehozott hibrid variáns még így is szelídebbnek bizonyult az eredeti, vuhani változatnál. Az ugyanis minden megfertőzött kísérleti egeret megölt. 

A mesterségesen létrehozott koornavírus-változat sok kérdésre válszt adhat. Képünk illlusztráció. Forrás: Getty Images
A mesterségesen létrehozott koornavírus-változat sok kérdésre válszt adhat. Képünk illlusztráció. Forrás: Getty Images

A kutatók a kísérlettel arra szerettek volna választ kapni, hogyan képes kikerülni az omikron variáns a korábbi koronavírustörzsek ellen – védőoltással vagy természetes úton – kialakult immunvédelmet, és hogyan lehetséges, hogy ennek ellenére mégis kisebb arányban okoz súlyos tüneteket. A kutatók szerint az omikron mutáns tüskefehérjéje segít az immunitás kikerülésében, de nem az felelős a kevésbé súlyos hatásért - írta a Telex.

Támadják a kutatókat

A Bostoni Egyetem tudósai alaposan felkavarták az állóvizet: a brit Daily Mail például azt hozta fel, hogy egy még veszélyesebb vírust teremtettek. Az egyetem közleményben reagált a vádra: mint írták, sokan félreértelmezték tanulmányukat, mert a kutatás, amit egy bizonyos egérfajon végeztek, épphogy kevésbé veszélyessé tette a vírus szaporodását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de a nyugati határhoz közel zártabb maradhat a felhőtakaró. A délnyugati határnál előfordulhat kisebb záporeső, majd estefelé délnyugaton máshol is kialakulhat zápor, zivatar. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik, de egy-egy viharos lökés is lehet. Délután az ország döntő részén 25, 26 fokig emelkedik a hőmérséklet, majd késő este 15, 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.