Koronavírus: így segíthet a génszerkesztés

Génszerkesztéssel gátolták az új koronavírus terjedését emberi sejtekben laboratóriumi kísérletek során ausztrál kutatók, akik remélik, hogy a módszer kipróbálása hamarosan állatkísérletekben is megkezdődhet.

Mesterségesen kialakított, az emberre ártalmatlan vírussal vennék fel a küzdelmet az új koronavírus ellen amerikai kutatók. Részletek itt.

A kutatók a CRISPR genetikai ollót használták a koronavírus emberi sejtekben való terjedésének sikeres megakadályozására. A kutatók remélik, hogy kísérleteik elvezetnek új, szájon át szedhető antivirális szerek kifejlesztéséhez. Eredményeikről a Nature Communications című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban számoltak be.

Génszerkesztési eljárás hozhat áttörést a koronavírus-pandémia elleni küzdelemben
Génszerkesztési eljárás hozhat áttörést a koronavírus-pandémia elleni küzdelemben. Fotó: Getty Images

A genetikai olló alkalmazása lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megváltoztassák a DNS-szekvenciákat és módosítsák a gének működését. A kedden megjelent tanulmány szerzői a CRISPR-Cas13b enzimet használták, amely a releváns RNS-szekvenciákhoz kötődik az új koronavíruson és széthasítja a vírus replikálódásához szükséges genomot emberi sejtekben.

A kutatócsoport olyan genetikai ollót alkotott, amely képes felismerni a SARS-CoV-2-vírust - mondta el Sharon Lewin, a fertőzéseket és immunitást kutató melbourne-i Peter Doherty Intézet kutatója az AFP francia hírügynökségnek. "Amikor felismeri a vírust, a CRISPR-enzim aktiválódik és széthasítja a vírust. A vírus több részét is célba vettük - a nagyon stabil részeket, amelyek nem változnak és a nagyon változókat is -, és minden esetben nagyon jól működött a genetikai olló a vírus feldarabolásában" - magyarázta.

A módszer sikeresen megállította a vírus terjedését a koronavírus Nagy-Britanniában 2020-ban megjelent alfa variánsa esetében. Bár számos oltást kifejlesztettek már a COVID-19 ellen, a betegség elleni gyógykezelések viszonylag korlátozottak és csak részben hatékonyak. Lewin hozzátette, hogy még évekbe telik, hogy széles körben elérhető gyógyszert fejlesszenek ki a CRISPR genetikai olló használatával. Ám hangsúlyozta, hogy az eszköz hasznosnak bizonyulhat a COVID-19 gyógyításában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra