Koronavírus: forradalmi ötlettel győznék le a vírust

Mesterségesen előállított koronavírus blokkolhatja az igazi SARS-CoV-2-vírus terjedését.

Az emberre ártalmatlan mesterséges vírus befolyásolja a fertőzőképes valódi vírus növekedését, ez pedig potenciálisan mindkét vírus kihalásához vezethet. Így tervezik koronavírussal kiirtani az új típusú koronavírust a Pennsylvania Egyetem (PSU) kutatói - írja az egyetem közleménye .

Tervek szerint a mesterséges vírus elveszi az életteret a vad változat elől. Fotó: Getty Images
Tervek szerint a mesterséges vírus elveszi az életteret a vad változat elől. Fotó: Getty Images

"A fertőzőképes, vad SARS-CoV-2-vírus meggátolja a mesterséges vírusunk szaporodását és terjedését, ezzel hatékonyan hozzájárul saját állományának csökkenéséhez", magyarázta kutatásuk lényegét Marco Archetti, az egyetem biológiaprofesszora. A mesterségesen alkotott vírus egyik változata szerinte önfenntartó antivirális terápia lehet a COVID-19 ellen.

Hiányos örökítőanyag a működés kulcsa

Amikor egy vírus megtámad egy sejtet , hozzákapcsolódik a sejtburokhoz, majd bejuttatja örökítőanyagát a sejtbe. Ezzel ráveszi a sejtet arra, hogy sokszorozni kezdje a vírus genetikai anyagát. E folyamat következtében jönnek létre a pusztán genetikai információt hordozó, élettelen vírusrészecskék, a virionok, amelyek a sejtből kiszabadulva megfertőznek más sejteket.

Élőlény-e a vírus? Az érdekes kérdésre adott részletes választ ide kattintva olvashatja.

A vírusreplikáció hibás termékei az úgynevezett defektív interferáló (DI) vírusok, amelyek gyakoriak a természetben. Ezek örökítőanyaga hiányos, így aztán nem képesek arra, hogy genetikai állományukat sokszorozzák, virionokba rendezzék. Kivéve az olyan esetet, amikor a megtámadott sejt már tartalmazza a vad vírus örökítőanyagát. Ekkor ugyanis a DI-genom "megszállja" a vad típusú genom örökítő és csomagoló képességét.

Éppen a szaporodással csökkenti az esélyeit

"Ezek a defektív genomok olyanok, mintha a vad vírus élősködői lennének. Amikor a DI-genom a maga érdekében használja a vad vírus alkatrészeit, azzal lehetetlenné teszi annak szaporodását", mondta Archetti. Ráadásul mivel a DI-genom a hiányok miatt rövidebb, gyorsabban szaporodik a vad vírussal közösen elfoglalt sejtekben, és hamar több lesz belőle, mint a vad típusból.

A "hamar" nem túlzás: az Archetti és kutatótársai által előállított mesterséges vírus háromszor gyorsabban szaporodik, mint a vad változat. Ennek köszönhetően 24 óra alatt felére csökkent a vad genom fertőzőképessége, részletezik a PeerJ tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban . S amennyivel kevesebb maradt a vad genomból, annyival csökkent a mesterséges genom esélye a reprodukcióra.

Némi módosítással akár 95 százalékos siker

A kísérlethez az amerikai kutatók rövid mesterséges DI-genomokat állítottak elő a vad SARS-CoV-2 örökítőanyagának részeiből, majd bejuttatták ezeket olyan szavannacerkóf-sejtekbe, amelyeket már megfertőztek az eredeti SARS-CoV-2-vírussal. Ezután bizonyos időintervallumokban megmérték a mesterséges és a vad genomok mennyiségét a sejtekben, így kapták meg az eredményeket.

További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy igazolják, a mesterségesen előállított DI-genom hasznát a vírus elleni kezelésben . A kísérlet megismétlését tervezik emberi tüdősejtekben, továbbá az újabb koronavírus-variánsokkal. Már most is dolgoznak egy olyan módszeren, amelynek során nanoméretű részecskéket használnának célbajuttató vektorként, mert az egyelőre nem publikált kutatásuk szerint ezzel 12 óra alatt akár 95 százalékkal lehetne csökkenteni a vírus mennyiségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra