Koronavírus: így osztanák ki a vakcinákat

156 ország vállalja a Covid oltóanyag-allokációs megállapodást, melynek célja, hogy a vakcinához minden nemzet egyenlő mértékben férhessen majd hozzá.

Az elmúlt néhány hétben világszerte országok tucatjai csatlakoztak a vakcinafejlesztést és méltányos járványkezelést céljául kitűző Covax-tervhez. Ezt a tervet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozta ki annak érdekében, hogy a jövőben elkészülő, koronavírus-elleni készítmény minden ország számára egyenlő mértékben hozzáférhető legyen, azt ugyanolyan ütemben vehessék át és terjeszthessék a fejlődő régiók is, mint a leggazdagabb nemzetek. A kezdeményezés mögé már egy 156 országot tömörítő kolaíció sorakozott fel - számol be róla a The Guardian .

Koronavírus-vakcina: ekkor kerülhet a hazai gyógyszertárakba A koronavírus-járvány kirobbanása óta számos kutatócsoport kezdte meg a munkát, hogy védőoltást fejlesszenek ki az új kórokozó ellen. Már több oltóanyag is a célegyenesbe ért, ezért egyre fontosabb kérdéssé válik, hogy vajon mikor férhetünk hozzá. Kattintson a részletekért!

Lépcsőzetesen jutna el az oltás a rászorulókhoz

A Covaxhoz eddig 64 magasabb jövedelmű ország csatlakozott, közöttük a 27 EU-tagállamot tagjai között tudó Európai Bizottság is. A terv célkitűzése az is, hogy 2021 végéig kétmilliárd adag biztonságos és igazoltan hatékony vakcinát juttasson el a világ minden pontjára. Mivel a kifejlesztését követően még hiánycikk lesz az oltás, a kiosztás is több lépcsőben történne meg: először a résztvevő országok lakosságának legsérülékenyebb 3 százalékát oltanák be, majd idővel a legkiszolgáltatottabb 20 százalék rendekezésére bocsátanák a vakcinákat.

Habár igazoltan hatékony vakcina még nincs, a munka megfeszített tempóban zajlik. A kormányok, az oltóanyag-gyártók, egészségügyi szervezetek és magánszemélyek összesen eddig 1,4 milliárd dollárt fordítottak az oltások kutatására és fejlesztésére.

Első körben az egészségügyben dolgozók és a legveszélyeztetettebb emberek kapnák meg a vakcinát. Fotó: Getty Images
Első körben az egészségügyben dolgozók és a legveszélyeztetettebb emberek kapnák meg a vakcinát. Fotó: Getty Images

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az ENSZ egészségügyi testületének vezetője szerint nagyon fontos, hogy a koronavírus elleni vakcináért folytatott verseny valójában ne országok közötti versengés, hanem együttműködés legyen. A rendszer célja szerinte az lenne, hogy "minden országban bizonyos emberek, ne pedig bizonyos országokban minden ember" részesülhessen a sokak számára életmentő vakcinában . A "vakcina-nacionalizmus" (vagyis amikor egyetlen nemzet kisajátítja az oltóanyagot a saját lakossága számára) növekvő veszélyére már többen felhívták a figyelmet, hiszen az rengeteg életet követelhet és nemzetek közötti konfliktusok elmélyedéséhez vezethet.

A megállapodást részletesen bemutató dokumentum szerint minden ország fokozatosan kapna a kezdetben igen szűkös vakcinakészletekből, míg a legszigorúbban kiválasztott 3 százalék részesülne az oltásból. Elsődleges cél a halálozások csökkentése, illetve az egészségügyi rendszerek védelme lenne, az idősek, a krónikus betegek mellett az egészségügyben és szociális ellátásban dolgozók védelmére összpontosítanának.

Habár az oltóanyagok elosztásáról a nemzetek saját belátásuk szerint dönthetnek majd, a szakértők javasolják, hogy minden ország vezetése vegye figyelembe a dokumentumban szereplő ajánlásokat, a vakcinák kiosztásakor pedig mindenképpen törekedni kell a méltányosságra és az átláthatóságra.

Létszámleépítésre készül a Budapest Airport az utazási korlátozások miatt, mindez várhatóan 236 embert érint majd. További részleteket erről az nlc.hu cikkében olvashatunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra