Koronavírus: így indul a tanév a szomszédban

Romániában jelenléti oktatással kezdődik szeptember 13-án a 2021/22-es tanév, és csak azokon a településeken térnek át online oktatásra, amelyeken hat ezrelék fölé emelkedik a fertőzöttségi ráta. Közben az ukrán főváros vezetősége bejelentette, hogy oltási igazolás vagy negatív vírusteszt nélkül nem engedik be az iskolákba a szülőket.

Ismertette a szeptember 13-án induló tanévre vonatkozó járványügyi szabályokat a román oktatási és az egészségügyi minisztérium. Az oktatási miniszter, Sorin Campeanu közlése szerint, ha egy településen meghaladja a hatot a 14 nap alatt jegyzett, ezer lakosra jutó fertőzések száma, akkor ott csak a bölcsődék, az óvodák és a fogyatékkal élők speciális iskolái maradnak nyitva. Minden héten a pénteki fertőzöttségi adatok alapján rendelik el az iskolák bezárását vagy megnyitását. Az országban egyébként jelenleg hetven gyermeket ápolnak koronavírus-fertőzéssel a romániai kórházak intenzív osztályain. Valamennyien beoltatlan családokból származnak.

Mi van, ha egy osztályban üti fel a fejét a kór?

Nem használják már a Szputnyik-vakcinát a szomszédban.

Ha egy osztályban koronavírusos megbetegedést diagnosztizálnak, az érintett osztály a következő 14 napban online oktatási rendszerben tanul majd. Azonban már a nyolcadik napon is visszatérhetnek a jelenléti oktatásra a gyerekek, amennyiben gyorsteszttel ellenőrzik őket, és megbizonyosodnak róla, hogy nem fertőzöttek. Ha hetedik és nyolcadik osztályban vagy a felső tagozaton fertőződik meg valaki, akkor az osztálytársai közül csak azok folytathatják a jelenléti oktatást, akik megkapták a védőoltást, vagy kevesebb mint 180 napja átestek a COVID-19 -betegségen. A többiek az interneten keresztül követik az órákat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Csak bizonyos feltételekkel lehet online oktatást elrendelni. Fotó: illusztráció, Getty Images

Kötelező a maszk

A román gyerekeknek az iskolában a szájukat és orrukat eltakaró maszkot kell viselniük. Egy korábbi bejelentéssel ellentétben a rendelet csak javasolja, hogy orvosi maszkot használjanak, de nem tiltja a házi készítésű textil maszkok viselését sem, ha azok megfelelnek bizonyos kritériumoknak. A testnevelés órák maszk nélkül is megtarthatók, ha két ezrelék alatti a fertőzöttségi ráta. Ha viszont a ráta két ezrelék fölé emelkedik, akkor csak a szabadtéri tornaórákon vehetik le a maszkot a gyermekek.

A tanévkezdés után oltási kampány indul az iskolákban, amely során az iskolai személyzet, illetve a 12 év fölötti diákok és szüleik is megkaphatják a védőoltást. Azokban a tanintézetekben, ahol iskolaorvosi rendelő működik, e rendelőben kaphatják meg a jelentkezők a koronavírus elleni vakcinát. Az oltóközpontok közelében működő iskolák diákjait és tanárait ezekben a központokban jegyzik elő oltásra; az orvost nem foglalkoztató, és az oltóközpontoktól távol eső iskolákba pedig a tisztiorvosi szolgálat mobil egységei mennek majd el.

Kitiltják az oltás vagy teszt nélküli szülőket

Nemrégiben az is kiderült, hogy az ukrán fővárosban nem engedik be az iskolákba a szülőket koronavírus elleni oltás igazolása vagy 72 óránál nem régebbi negatív vírusteszt nélkül. A szülői értekezleteket online fogják tartani. Ha pedig Kijev a koronavírus-helyzet szerinti "sárga" vagy "narancs" besorolásba kerül, akkor távoktatásra kell áttérni azokban a tanintézetekben, amelyekben a pedagógusok több mint húsz százalékának nincs meg a teljes védettsége, azaz nem vette fel a védőoltás mindkét adagját - ismertette Mikola Povoroznik, aki Vitalij Klicsko kijevi polgármester első helyettese.

Ha pedig a fővárost a legsúlyosabb, azaz a "vörös" kategóriába sorolják át, akkor csakis az alsó tagozatosok, vagyis az 1-4. osztályba járók és a vizsgázók látogathatják az oktatási intézményt, és ők is csak akkor, ha a tanári kar legalább nyolcvan százaléka be van oltva. Jelenleg még Ukrajna egésze a legenyhébb szintű, "zöld" besorolásban van.

A koronavírus-járvány negyedik hullámának őszre várható kirobbanása ellenére szeptember 1-jén normál munkarendben, tehát jelenléti oktatással indult a 2021/22-es tanév Magyarországon. A járványügyi szabályok is jóval lazábbak jelenleg, mint amilyenek korábban voltak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra