Koronavírus: ezek az oltási terv legfőbb kérdései

Nyilvánosságra hozták a magyarországi oltási tervet, ami több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Egy dolog azonban legalább kiderült belőle, hogy a lakosságot mi alapján osztják kategóriákra.

Koronavírus: a tanárok mielőbbi beoltását követelik A tanárok minél gyorsabb beoltását és a digitális munkarend bevezetését követeli a kormánytól a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). További részletek itt .

Csak azok kaphatnak vakcinát, akiknek van tajszámuk, és az utóbbi fél évben nem voltak COVID-fertőzöttek - emelt ki a Népszava a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) honlapjára felkerült oltási-tervből két fontos kritériumot. Nem véletlenül, a lap szerint ugyanis a dokumentumból nem derül ki, hogy kaphat-e oltást az, aki egészségügyi ellátást már csak térítés ellenében vehet igénybe. Emlékeztetnek: a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nyári adatközlése szerint 2019-ben 532 ezer olyan ember volt, akinek munkaviszony vagy egyéb jogosultság hiányában be kellett volna jelentkeznie egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére, de ennek mégsem tett eleget. A másik kritérium kapcsán a lap felvetette, vajon hogyan kívánják ellenőrizni azt, hogy valaki az elmúlt 6 hónapban átesett-e már a koronavírus -fertőzésen? De szerintük az is kérdéses, hogy pontosan mely fokozott kockázatot jelentő alapbetegségekre gondolnak a tervben, pontos listát ugyanis ahhoz nem mellékeltek.

Hét kategória van

Az NNK oldalán megjelentek alapján tudható, a lakosságot hét kategóriára osztják, melyből az I. kategóriába tartozó egészségügyi dolgozók (takarítóktól az orvosokig) oltása már tavaly elkezdődött . Őket követik majd a II. csoportba sorolt szociális ellátásban dolgozók és gondozottak, majd "a COVID-19-fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek" következnek (III. kategória). Utóbbiak internetes regisztráció útján, vagy postai levélben jelentkezhetnek az oltásra. A IV. osztályba tartoznak a rendvédelmisek és a kormánytisztviselők, akik a munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal.

Szlávik János infektológus főorvos beoltja a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyaggal Várnai Zsuzsanna főorvost a Dél-pesti Centrumkórházban 2020. december 26-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Szlávik János infektológus főorvos beoltja a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyaggal Várnai Zsuzsanna főorvost a Dél-pesti Centrumkórházban 2020. december 26-án.Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ötödik helyen a sorban azok a 18-59 évesek szerepelnek, akik "a fokozott kockázatot jelentő alap/társbetegségek"-kel élnek, ők is a vakcinainfo.gov.hu oldalon jelentkezhetnek. A VI. kategóriában a "kritikus infrastruktúrában dolgozók" vannak, míg végül a VII.-ben mindenki más, aki az eddigi csoportok egyikébe sem tartozott bele. A Népszava azonban felveti, hova tartoznak az egészséges 60 év felettiek? "Ha oda (a III. kategóriába) a 60 évesek közül csak az alapbetegségük miatt különös kockázatot viselők tartoznak, akkor a 60 feletti egészségesek sehova sem nyertek besorolást. Ezzel szemben ha úgy értik (bár nem azt írják), hogy minden hatvan felettit a harmadik kategóriában oltanak, akkor az egészséges időseket sikerült sokkal előbbre sorolni, mint a betegségük miatt súlyosan veszélyeztetett, V. kategóriás fiatalabbakat" - fűzték hozzá magyarázatképpen.

Ennyien tartozhatnak egy-egy csoportba

A lap kísérletet tett arra, hogy megbecsülje, az egyes kategóriákba hány ember tartozik, mivel egyelőre annyit tudhatunk biztosan, hogy a Pfizer vakcinájából 4,4 millió adag érkezik az országba 2020-21-ben, ami 2,2 millió ember oltására elegendő, ebből a mennyiségből pedig még a két ünnep között megkezdték az egészségügyben dolgozók oltását. Mint írják, az I. kategóriába kereken 120 ezren tartoznak, a II.-ba 170 ezer ellátó és 90 ezer gondozott. A III. kategóriában - ha abba minden 60 évesnél idősebb beletartozik - 2,6 millióan vannak. A IV.-ben alig 100 ezren. Az V. kategória azonban megint csak kérdéses, mivel nincs lista az oltás szempontjából döntő társbetegségekről. Megemlítik azonban, hogy magas vérnyomástól 2,4 millió, cukorbetegségtől (gyógyszerkiváltás alapján) 720 ezer ember szenved, míg az elhízottak száma is 2,4 millióra rúg itthon. Ezek között azonban lehet átfedés. Megjegyzik: a VI. csoportba tartozókat is nehéz megbecsülni.

A lap az oltási terv kapcsán hangsúlyozta, az a nyitott kérdések ellenére is megítélhető három szempontból: "egyrészt mutatnia kell, hogy a kormány kiket és mennyire tart fontosnak a járvány megelőzése szempontjából, másrészt lehetővé kell tennie az érintettek számára, hogy ők maguk felmérjék, hogy hol is állnak a sorban. Harmadszor pedig látszódhat a terven, hogy az mennyire végrehajtható, a védekezésért felelősök mennyire értik a dolgukat" - sorolták, megjegyezve: a terv éppen ezen szempontokból vetett fel kérdéseket és váltott ki vitákat a közönségben.

Kezdődik a vakcinázás a Vatikánban - még nem tudni, beoltják-e Ferenc pápát - további részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra