Koronavírus: ennyire hatásos a plazmaterápia

A hazai szakemberek már a járvány első hullámában is alkalmazták a plazmaterápiát a koronavírus-fertőzöttek kezelésére. De vajon mennyire hatékony ez a módszer, és lesz-e elegendő plazmakészítmény a második hullámra is?

Minden koronavírusos beteg jobban lett, aki eddig plazmát kapott, a javulás ráadásul már másnap jelentkezett - ismertette Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese. Mint mondta, ha a terápiát időben végezték el, akkor ez elegendő volt ahhoz, hogy a páciensek túléljék a COVID-19 -et.

Mi a kezelés lényege?

Ahogy már korábban olvashatták a HáziPatika.com -on, a vérplazma-terápia lényege, hogy a koronavírus-fertőzésből felépült emberek vérében termelődött ellenanyagot használják fel a betegség leküzdésére. Ez egyfajta passzív immunizáció, hiszen nem várnak arra, hogy a beteg szervezete önállóan elkezdjen antitesteket termelni, hanem a már kész ellenanyagokat juttatják be.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus kezelés, koronavírus plazma, koronavírus terápia
Minden koronavírusos beteg jobban lett, aki eddig plazmát kapott.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Lesz-e elég plazma a 2. hullámra?

Milyen maradandó szövődményei lehetnek a koronavírus-fertőzésnek? A válaszért kattintson ide!

Az eddigi tapasztalatok szerint minden ötödik, koronavírusból gyógyult ember szervezete termel elegendő ellenanyagot, így tőlük le lehet venni a vérplazmát - ismertette Lacza Zsombor. Tájékoztatása szerint az ellenanyag néhány hónapon keresztül megtalálható a betegségen átesettek szervezetében, így a várplazmájuk felhasználható a plazmaterápiához.

Kitért arra is, a plazma - fagyasztva - néhány hónapig eltartható készítmény, így az orvosok most még az első hullám idején levett plazmákat használják fel. Ezen a héten azonban már megkezdik az új vérplazmák begyűjtését. Mint mondta, egy betegtől egy és három egység közötti vérplazmát tudnak levenni, és körülbelül ennyi kell a terápiához is, tehát egy donor egy koronavírusos betegen tud segíteni.

Megemlítette azt is, hogy a magyar kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a vérplazmában található hasznos molekulákból egy koncentrátumot készítsenek, és így gyógyszert állítsanak elő az új típusú koronavírus ellen. Ennek az átfutási ideje azonban 1-3 év.

Liptai Claudia koronavírustesztje is pozitív - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra