Kínát is letarolja az omikron variáns?

Kínában továbbra is drasztikus járványügyi intézkedéssekkel igyekeznek gátat vetni az exponenciálisan növekvő új esetszámoknak, de a koronavírus omikron variánsával szemben lehet, hogy ezek sem bizonyulnak majd elegendőnek. Különösen, hogy Kína központi járványkezelési stratégiája a zéró tolerancia elvén alapul. Szakértők felvetették a kérdést: vajon meddig tartható ez a stratégia.

Kína járványkezelési stratégiája központi döntésre továbbra is - vagy mondhatni, most még inkább - a zéró tolerancia elvén alapul. Ám míg a koronavírus korábbi, domináns variánsaival szemben ez a taktika bevált, és sikerült visszaszorítani vele az aktuális járványhullámokat, addig az eddigieknél jóval fertőzőképesebb omikron variánssal szemben a drákói szigor sem biztos, hogy elég lesz. Ahogy arról témával foglalkozó írásában a BBC Online is beszámolt, Kínában és Hong Kongban a szigorú járványügyi intézkedések - a gyors, olykor egész városokat érintő lezárások, a kijárási tilalom, a karanténkötelezettség és a folyamatos tesztelés - ellenére is exponenciálisan növekszik az új fertőzöttek száma: két éve ez a legnagyobb járványkitörés az országban.

Kína koronavírus lezárások
Ha szükségesnek tartják, egész városrészeket, vagy városokat is lezárnak Kínában. Fotó: Getty Images

Meddig tartható a jelenlegi állapot?

A világ legtöbb országában a járványügyi intézkedéseket - feloldva, vagy éppen szigorítva azokat - többnyire az aktuális helyzethez igazítják, miközben az emberek megpróbálnak együtt élni a koronavírussal. Kína viszont nem tágít: továbbra is a zéró tolerancia elvét követi, vagyis az esetszámok teljes visszaszorítását tűzte ki célul. Kérdés, hogy az embereknek milyen árat kell ezért fizetniük.

Tény, hogy miközben előbb a brit,- majd a delta variáns terjedése miatt világszerte folyamatosan emelkedett a koronavírushoz köthető új fertőzéses esetek és halálesetek száma, addig - Hszi Csin-ping kínai elnök közlése szerint - Kínában és Hong Kongban sikeresen küzdöttek a vírus ellen: a regisztrált esetszámok meglepőan alacsonyak maradtak. De már a delta variáns terjedése idején tudni lehetett, hogy ez mekkora áldozattal járt: a hatóságok egyik percről a másikra többmilliós nagyvárosokat zártak le hermetikusan, ami a gazdasági folyamatokat, és az ipari termelést is jelentősen visszavetette.

Az omikron variáns terjedése óta viszont nem csak nagyvárosokat - például a közel 26 milliós Sanghajt - zárták le, hanem gyakorlatilag egy egész tartományt: Csilint a növekvő esetszámok miatt.

A koronavírus omikron törzsébe tartozó két új alvariánst vizsgál az Egészségügyi Világszervezet. Szakértők szerint egyelőre csak néhány tucat esetről van szó, aggodalomra vagy pánikra nincs ok.

Hogyan alakul a fertőzöttek száma Kínában?

A Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai alapján Kínában az elmúlt 28 napban több mint 600 ezer új fertőzöttet és 3050 elhunytat regisztráltak - ezzel a 12. helyen áll a legtöbb esetszámot "produkáló" országok listáján -, ami az összlakosságot tekintve nem tűnik kiugróan magasnak. De ha azt vesszük, hogy a járvány két évvel ezelőtti kirobbanása óta körülbelül 1,8 millió esetet jelentettek, akkor már más a helyzet.

A BBC beszámolója szerint Hongkongban - ami szinte gond nélkül átvészelte a korábbi járványhullámokat - napi 30 ezer új megbetegedést és több mint 200 halálesetet regisztrálnak az omikron variáns miatt. A város egészségügyi ellátórendszere nem bírja a terhelést: a kórházi kezelésre szoruló emberek egy részét kénytelenek az egészségügyi intézményeken kívül elhelyezni és ellátni.

A zéró tolerancia vajon hosszú távon is tartható?

Zhang Wenhong vezető kínai orvos, epidemiológus tavaly még úgy vélte, hogy Kínának meg kell tanulnia együtt élnie a vírussal. Kijelentéséért sokan árulónak nevezték. Zhang a közösségi médiában közzétett közelmúltbeli üzenetében már azt hangoztatta, hogy országának továbbra is követnie kell a zéró tolerancia elvét, és a jövőben nem kell arra törekednie, hogy egy "fenntarthatóbb megküzdési stratégia" felé mozduljon el. Ez azonban nem biztos, hogy hosszú távon tartható lesz. Szakértők szerint ugyanis már a kínai közvélemény sem fogadja olyan magától értetődően a szigorú korlátozásokat, amelyek egyre jobban kihatnak a mindennapi életükre.

"Különösen a nagyobb városokban - például Sanghajban - sok ember érzi úgy, hogy ez már túl sok. Az emberek egyetértését és megértését az omikron hullám kezdi aláásni" - osztotta meg tapasztalatait a BBC Online-nal Huang Yanzhong professzor, a Külkapcsolatok Tanácsának globális egészségügyért felelős főmunkatársa.

A kínai kormány azonban ha akarna, sem nagyon változtathatna jelenlegi járványkezelési stratégiáján. "Ha a korlátozásokon lazítanak, a halálesetek száma megugorhat, ami társadalmi pánikhoz vezethet. Ez pedig politikai szempontból - a Kínai Kommunista Párt 20. pártkongresszusa, vagyis az évtized egyik legfontosabb politikai eseményének idején - nem megengedhető a hatalmon levők számára" - vázolta a több szempontból is kényes helyzetet Michael Cunningham, a Heritage Foundation kutatóintézet munkatársa. Ez viszont azt jelenti, hogy a közeljövőben Kínában nem nagyon várható változás - e téren sem.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra