Itt az új halálos szalmonella

A legfrissebb kutatások szerint a szalmonella enteritidis baktériumának valójában három különböző típusa van, és bár egyformának tűnnek, kettő genetikailag eltér, és akár halált is okozhat.

Három nagy intézmény tudósai fogtak világméretű kutatásba, hogy tanulmányozzák a nyugati világban főként gyomor-bélrendszeri tüneteket okozó Salmonella enteritidis baktériumot, ugyanis az afrikai térségben vérmérgezéssel és akár halállal is járhat a fertőzés. A Wellcome Trust Sanger Institute, a Liverpool School of Tropical Medicine és a University of Liverpool szakemberei két olyan új afrikai szalmonellát azonosítottak, ami genetikailag igencsak eltér a nyugati típusútól.

Vizsgálatuk kimutatta, hogy ezek az új afrikai törzsek másképp viselkednek, mint a fejlett országokban ismert baktérium, és számos antibiotikummal szemben ellenállóak. Ahhoz, hogy meg tudják állítani a fertőzéseket, a tudósoknak meg kell érteniük, miért fejlődnek másként afrikai környezetben a baktériumok. A szalmonellabaktérium évente ugyanis 680.000 halálesetet okoz világszerte, ennek több mint felét viszont Afrikában regisztrálják.

Az új szalmonella komoly gondot okoz Afrikában
AZ ÚJ SZALMONELLA KOMOLY GONDOT OKOZ AFRIKÁBAN

Hat kontinens, 45 országából elemezték a rendelkezésre álló mintákat, ekkor tapasztalták, hogy a globálisan ismert szalmonellához nagyon hasonló, ám genetikailag igen eltérő két új baktériumtörzs is jelen van a világban. A rutin mikrobiológiai vizsgálatok azonban nem képesek különbséget tenni közöttük.

Márpedig azonosításuk azért fontos, mert ezek már nem hasmenést okoznak, hanem vérmérgezést és halált, legyengült immunrendszerű embereknél ugyanis könnyen a véráramba juthat a belekből a kórokozó. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a legtöbb antibiotikumra rezisztensek, és már nem kell sok idő ahhoz, hogy a fennmaradó készítményekkel szemben is ellenállóvá váljon.

Magyarországon a szalmonellózis gyomor-bélhuruttal járó formája fordul elő. Olvassa el, milyen tüneteket okoz, hogyan kerülhető el, és hogyan kezelhető!

Dr. Nick Feasey, a kutatás fő szerzője szerint az újfajta törzsek által okozott betegség óriási probléma Afrikában, egyrészt mert nehéz azonosítani a kórt a laboratóriumi kapacitáshiány miatt, illetve nehéz kezelni az antibiotikum-rezisztencia miatt.

A szakemberek szerint ahhoz, hogy megakadályozzák egy esetleges járvány kitörését, meg kell tudniuk, hogy hol az afrikai típus fészke és hogyan betegednek meg az emberek vagy kapják el egymástól. Az is lehet, hogy az állóvizekben tanyázik, ezért a csatornázás és a tiszta víz fogyasztása nélkülözhetetlen. Megfelelő közegészségügyi stratégiák nélkül a térségben különben nem tudják megakadályozni a betegséget.

A tudósok szerint a tanulmány rávilágít egy nagyon fontos problémára, miszerint valamilyen okból kifolyólag az átlagos baktériumok bizonyos környezetben képesek végzetes kórokozókká változni.

Forrás: medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra