Influenza: idén még jobban megéri beoltatni magunkat

Egyre többen küzdenek felső légúti tünetekkel – a gyerekek és a felnőttek között egyaránt. Ennek egyik oka a szakemberek szerint az, hogy – kötelező előírás hiányában – már csak nagyon kevesen viselnek maszkot. Vajon mi vár ránk így az idei influenzaszezonban?

Orrfolyás, köhögés, torokfájás, enyhe hőemelkedés – mostanában egyre többen fordulnak ilyen tünetekkel egy budapesti háziorvoshoz. Ez ugyan még nem az influenza, de hamarosan elkezdődik az idei szezon. Mutatjuk, mire számítanak az ATV Híradójának nyilatkozó szakértők.

influenza, oltás, vakcina, védőoltás
A szakemberek azt javasolják a lakosságnak, hogy minél többen oltassák be magukat az influenza ellen. Fotó: Getty Images

Most még inkább ajánlott beoltatni magunkat

A csatorna által megkérdezett orvosok szerint idén erőteljesebb lehet az influenzaszezon. Éppen ezért azt javasolják a lakosságnak, hogy minél többen oltassák be magukat az influenza ellen. Mivel a szezon még nem kezdődött el, még van időnk igényelni a vakcinát, és az immunitás is ki tud még alakulni időben.

„Tartok attól, hogy az idei influenzaszezon, az drasztikusabb lesz, erőteljesebb, mint a COVID előtti években” – fogalmazott Póta György gyermekorvos. Elmondása szerint ő már most azt látja, hogy egyre több a felső légúti panaszokkal küzdő gyerek. A gyerekeket egyébként már hat hónapos kortól be lehet oltatni influenza ellen.

Még nem tudni mikor, de várhatóan súlyosabb járványt okozhat a szezonális influenzavírus és a koronavírus-járvány újabb hulláma – véli Kemenesi Gábor virológus.

Két oltást egyszerre?

A közelgő influenzaszezon ellenére nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy még mindig nem ért véget a koronavírus-járvány. Fontos előrelépésnek számít viszont, hogy már Magyarországon is elérhető az omikron ellen is hatékonyan védő, új vakcina. Rusvai Miklós virológus szerint a kockázati csoportba tartozóknak ezt mindenképpen érdemes lenne beadatniuk.

Arra is van lehetőség, hogy a koronavírus-fertőzés és az influenza elleni védőoltást egyszerre kapjuk meg. Ilyenkor az egyiket a bal, a másikat pedig a jobb karunkba adják. A virológus azonban úgy véli, a legjobb, ha legalább két hét eltelik a két védőoltás között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra