Immunológus: még idén elérhető a 60 százalékos átoltottság

Lisziewicz Julianna immunológus szerint elegendő vakcina esetén még idén elérhető a kitűzött, 60 százalékos átoltottsági arány. Ennek érdekében ő támogatja az unión kívüli vakcinabeszerzést is.

A koronavírus dél-afrikai mutációja ezért veszélyes - kattintson !

A Pfizer/BioNtech, a Moderna, az AstraZeneca/Oxford és a Szputnyik V vakcinák hatékonysága közel azonos, az orosz oltóanyag leginkább az oxfordi vakcinára hasonlít, ám a kettő közül egyik sem hatékony a vírusmutációkkal szemben, ellentétben a Pfizer és a Moderna oltóanyagával - mondta el az ATV Start című műsorában Lisziewicz Julianna immunológus. A szakértő úgy látja, hogy a jelenleg ismert vírusmutációk közül a dél-afrikai és a brazil variáns a legveszélyesebb, mert úgy tűnik, ezekkel szemben a jelenlegi koronavírus elleni vakcinák kevésbé vagy egyáltalán nem nyújtanak védelmet. Ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy ezek ellen is megvan az ellenszer, csak technikai tényezők hátráltatják a gyártás elindítását. A vakcinagyárak átállása ugyanis akár hetekbe is telhet, és teljes leállással járhat, ezért a gyártók valószínűleg csak akkor kockáztatják majd meg, ha ezek a mutációk kerülnek többségbe.

Készen állunk a tömeges oltásra

Az immunológus kiemelte, hogy az egészségügyi szakemberek készen állnak a tömeges oltásra, és a meglévő vakcinákkal jó lenne a lehető leggyorsabban oltani, hogy minél több ember szerezhesse meg a védettséget azokkal a mutációkkal szemben, amelyekre már van vakcina. Úgy véli, hogy elegendő vakcina esetén még idén elérhetjük a kitűzött 60 százalék körüli átoltottsági arányt, éppen ezért ő maga is támogatja, hogy a megfelelő vizsgálatok mellett minél több vakcinát engedélyezzenek itthon. "Ha az Európai Unió nem tudott elegendő vakcinát beszerezni, de a világon máshol van biztonságos és hatásos oltóanyag, akkor azt minél előbb be kell szerezni" - mondta el a műsorban.

Máig kérdéseket vet fel, hogy a koronavírus elleni védőoltás beadása terhesség alatt is biztonságos-e, mivel kimondottan a várandós nőkre nem terjedt ki a széleskörű klinikai tesztelés. Erről bővebben ide kattintva olvashat korábban megjelent cikkünkben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra