Koronavírus: a vakcinának is ellenállhat egy új mutáció

Az antitestek nyújtotta védelmet is kijátszhatja az az új koronavírus-mutáció, amelyet az Egyesült Királyságban azonosítottak. Ezzel a vírustörzs a vakcinák nyújtotta immunvédelmet is megkerülheti.

Aggasztóan ellenálló koronavírus-mutációról számoltak be az Egyesült Királyságban. A Public Health (PHE) jelentése szerint a szigetországban is kimutatott, E484K névvel jelölt mutáció megkerülheti az antitestek nyújtotta védelmet - írja a CNN .

Több embernél okoz tüneteket a Pfizer-vakcina 2. dózisa? Jó pár országban a koronavírus elleni vakcinát megkapók egy része már a 2. részoltáson is túl van. Friss adatokból kiderült, hogy Amerikában mennyivel több embernél okozott tüneteket a második dózis, mint az első. Kattintson a részletekért!

Csökkentheti a vakcinák hatékonyságát

A PHE jelentése szerint a mutációt eddig 11 mintában mutatták ki az országban, ráadásul úgy tűnik, hogy ezek nem egyetlen forrásból származnak. Az eddigi adatok szerint ez a mutáció nemcsak gyorsabban terjedhet a korábbiaknál, de ellenáll a vakcinák nyújtotta immunvédelemnek is, illetve nagyobb valószínűséggel betegedhetnek meg ismét tőle olyan emberek, akik korábban már átestek a fertőzésen - állítják szakértők. Joseph Fauver, a Yale Egyetem Közegészségügyi Karának járványkutatója szerint ez a vakcinák hatékonysága szempontjából sem jó hír, ezért fontos lenne több országban figyelemmel kísérni a mutációk terjedését.

Az antitestek nyújtotta védelmet is kijátszhatja az új mutáció. Fotó: Getty Images
Az antitestek nyújtotta védelmet is kijátszhatja az új mutáció. Fotó: Getty Images

A szakértők szerint korai lenne jóslatokba bocsátkozni arról, hogy a megfigyelt vírusmutáció milyen hatással lesz a járvány terjedésére. Egyes kutatási eredmények azonban arra a következtetésre jutottak, hogy az E484K terjedése állhat amögött, hogy egyes vakcinák miért kevésbé hatékonyak Dél-Afrikában. Az itt terjedő vírusvariánsok jelentős részében fellelhető már az Egyesült Királyságban is azonosított mutáció.

Paul Bieniasz, a Rockefeller Egyetem virológusa szerint az E484K mutáció hónapok óta több mintában is megjelent már "szórványosan", de eddig úgy tűnt, hogy nem nyújt előnyt a vírusnak azokban a populációkban, amelyeknek nincs meglévő immunitása. Dél-Afrikában azonban a lakosság jelentős része már átesett a fertőzésen, és eddig úgy tűnik, igen magas az újrafertőződés mértéke.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra