Így védekezik a szervezet a szalmonella ellen
Mindössze tizenöt különböző mikrobafaj jelenléte elegendő a bélben, hogy megakadályozza a szalmonellafertőzést - derült ki egy nemzetközi kutatócsoport eredményeiből.
Az egerek és az emberek bélrendszerében több milliárd mikroba él, amelyek segítik az emésztést és megakadályozzák a kórokozók elterjedését.
Egy tucat még nem elég
Bärbel Stecher, a Müncheni Egyetem munkatársa vezetésével a szakértők az egerek bélrendszerében legelterjedtebb baktériumok közül tizenkettőt ültettek be sterilen tartott rágcsálókba.

Ezután tesztelték, vajon fogékonyak-e ezek az állatok a szalmonellafertőzésre. A teljesen bélflóra nélküli állatok ugyanis fokozottan ki vannak téve a fertőzésnek. A tucatnyi baktérium bizonyos védelmet nyújtott az egereknek, de korántsem volt annyira hatásos a betolakodók ellen, mint a természetes bélflóra.
A bélflóra alapfelszerelése
A kutatók kiértékelték a tizenkét mikrobafaj örökítőanyagának szekvenciáit, és megvizsgálták, mire lenne még szükség a védelemhez. További három olyan baktériumfajt ültettek be az egerek bélrendszerébe, amelyek oxigénnel és oxigén nélkül is képesek élni (ezek a fakultatív anaerob baktériumok). Ezután azonnal kialakult a "normál" egerekével megegyező, szalmonella elleni védettség.
Évente körülbelül 12 ezer ember lesz szalmonellás hazánkban. A betegség tünetei a hányingertől az egészen magas, akár 40 fokos lázig is terjedhetnek.
A tizenöt baktérium kombinációja tehát az az "alapfelszereltség", amelyet más kórokozók ellen is bevethetnek, és ha szükséges, kibővíthetnek - vélik a kutatók, akiknek tanulmánya a Nature Microbiology című tudományos lapban jelent meg.
Értékelje a cikket!