HPV: ezek a rákot okozó vírusok

A HPV, vagyis a Humán Papillómavírus főként szexuális úton terjedő kórokozó. A vírus típusait daganatkeltő képességük alapján magas és alacsony kockázatú csoportokba sorolják.

Az aktív szexuális életet élő nők és férfiak jelentős része átesik HPV fertőzésen, de csak tizedüknél alakul ki rosszindulatú elváltozás. A HPV-nek több mint 130 alfaja ismert. A vírusok a bőr vagy a nyálkahártya apró sérülésein keresztül jutnak be a szervezetbe. Vannak alacsony és magas rizikójú vírustípusok. Míg az alacsony kockázatú HPV-típusok a nemi nyálkahártyákon okozhatnak kellemetlen szemölcsös elváltozásokat (kondilómát), addig a magas kockázatúak rákmegelőző állapotot, illetve daganatos megbetegedéseket eredményezhetnek.

A HPV 16 és 18 felelősek a méhnyakrákos megbetegedések többségéért
A HPV 16 és 18 felelős a méhnyakrákos megbetegedések többségéért

Rákkeltő HPV- típusok

A nemi szervek régióját negyven különböző HPV vírus veszélyezteti, de csak 15 típust tartanak onkogénnek, azaz daganatkeltőnek. A magas kockázatú HPV 16 és 18 felelős Európában a méhnyakrákos megbetegedések többségéért. Ugyanakkor elterjedtebb rákkeltő típus még a HPV 45 és 31 is.

Rákszűrő vizsgálat mellékleleteként egyre gyakrabban írnak le humán papillómavírus fertőzést, nem kis riadalmat keltve ezzel a betegeknél. Egyre gyorsabban terjed ugyanis a hiedelem, hogy a fertőződés a vírussal egyet jelent a méhnyakrákkal. A HPV-fertőzés jeleiről cikkünkben olvashat.

Ez a négy típus együttesen a méhnyakrákok több mint 80 százalékáért felelős. Az alacsony rizikójú vírusok közül a HPV 6 és 11 a nemi szerveken megjelenő szemölcsszerű elváltozásokért felelősek, ám ezek általában nem alakulnak át rákos elváltozássá.

Hogyan fertőz a HPV?

A HPV főként szexuális úton terjed. Ám behatolás nélküli nemi aktus során is továbbadható, és használati tárgyakkal is átvihető. Az óvszer sem nyújt teljes körű védelmet a HPV fertőzés ellen, mivel bőrkontaktus útján is továbbítható. Az onkogén HPV 16 az ujjak és a nemi szervek közvetlen érintkezésével is terjedhet. Az újszülött pedig a szülés során édesanyjától is fertőződhet.

Számos tényező szerepet játszik a betegség kialakulásában

Az immunrendszer optimális esetben képes azonosítani és megsemmisíteni a vírussal fertőzött sejteket, így nem alakul ki a betegség. Ám számos összetevő fokozhatja a tartósan fennálló HPV fertőzés kockázatát, és befolyásolhatja átmenetét méhnyakrákba. Ilyen tényező például a genetikai hajlam, az immunszuppresszív kezelés és a korán megkezdett nemi élet. Mindkét nem esetében a partnerek számával arányosan nő a fertőzés esélye.

Ám a rendszeres dohányzás, különböző alapbetegségek és a folyamatos stressz is jelentős mértékben gyengíti a szervezet természetes ellenálló-képességét, így a magas rizikójú HPV örökítő anyaga beépülhet a laphámsejtek DNS-ébe. Bár ekkor még nincsenek érezhető klinikai tünetek, jelek, már kifejlődhet a rákmegelőző állapot, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos következményekkel járhat, daganat kialakulásához vezethet.

Az ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!

(X)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra