Hetekre megbetegíthet egyetlen csók

Gyakran az érintettek észre sem veszik, valójában azonban a lakosság 90 százaléka átesik élete során a mononukleózis nevű fertőzésen. Az e kapcsán jelentkező betegséget gyakran emlegetik csókbetegségként is.

Komoly bajt okozhat egy csók

Az utóbbi időszakban minden héten kórházba kerül egy-két fiatal beteg mononukleózissal - írta korábban az sonline.hu Papp Erzsébet, a Kaposi Mór Oktató Kórház infektológiai osztályának főorvosa tájékoztatása alapján. "Azok a fiatalok kerülnek kórházba többnyire, akiknek a lázát több hét után sem tudják csillapítani, vagy akiknél a laboreredmények alapján kimutatható, hogy a májműködés nem megfelelő" - árulta el a főorvos.

Hogyan terjed a mononukleózis vírusa?

A mononukleózis vírusa az egyik legrégebbi kórokozó, amivel az emberiség valaha találkozott. A fertőzés nyál közvetítésével, szoros kontaktus során terjed, a csókolózás pedig e kritériumoknak minden tekintetben megfelel. Mivel azok, akik már egyszer elkapták a vírust, védetté válnak, így 20-30 éves kor felett nagyon ritka a betegség előfordulása.

A mononukleózis vírusa gyakran terjed csókok által, csókbetegség mononukleózis vírusos fertőzés csók agyhártyagyulladás Betegségek A-Z
A mononukleózis vírusa gyakran terjed csókok által

Fontos megemlíteni, hogy a csupán a fertőzöttek egy kis hányada betegszik meg, sok ugyanis a tünetmentes eset. Ha viszont mégis megjelennek a panaszok, rendszerint akkor is csak náthát, enyhe lázat, torokfájást és elesettséget, fáradékonyságot tapasztalnak az érintettek.

Mit kell tudni a mononukleózisról?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Súlyos esetekben ugyanakkor előfordul, hogy a mandulák megduzzadva nyelési és légzési nehézségeket okoznak. Olykor a megbetegedés érintheti a belső szerveket, jellemzően a lépet és a májat, de csillapíthatatlan láz is felléphet. A mononukleózis rendszerint néhány nap alatt magától elmúlik, néha azonban szükségessé válhat a kórházi kezelés, ha a panaszok szélsőségessé vagy tartóssá, akár hetekig, hónapokig elhúzódóvá válnak.

A mononukleózisról bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat.

"Mivel vírusbetegségről van szó, specifikus terápiája nincsen. Csak a tüneteket tudjuk kezelni. Maga a kórokozó a szervezet által termelt ellenanyagok segítségével a vérből mutatható ki. Ezt fontos is megtenni, ha felmerül a mononukleózis gyanúja, hiszen a hosszan elhúzódó betegségnek súlyos szövődményei is lehetnek. A középfülgyulladáson kívül májgyulladás és agyhártyagyulladás is előfordulhat" - fogalmazott Papp Erzsébet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható, a köd a legtöbb helyen fokozatosan ritkul. Kisebb körzetekben lehet napsütés, majd napközben ott is megnövekszik a felhőzet. Szitálás, ónos szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A maximum-hőmérséklet döntően 5 fok alatt marad és késő estére sem változik jelentősen. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra